Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Recept på vegetarisk mat  (läst 2596 gånger)

hemmamamman

  • Inlägg: 492
    • Närke
    • http://hemmamammansliv.blogspot.com/
Recept på vegetarisk mat
« skrivet: 07 nov-06 kl 21:45 »
Försöker att äta vegetarisk mat en gång i veckan, men har ingen fanstasi så det blir samma mat varje vecka, känns det som vecka. Vill ha nya recept på vegetarisk mat, helst med linser eller bönor i (billig mat med högt proteininnehåll). Vi äter mest raggmunkar och spaghetti med tomatsås. :P
Hemmamamma, tre barn, en gubbe, 4 marsvin, extraknäcker som sjuksköterska. Samlar på spartips.

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
Re:Recept på vegetarisk mat
« Svar #1 skrivet: 07 nov-06 kl 22:39 »
Spagetti med tomatsås är ju perfekt ... då är det bara att hälla i färdikokta bönor när såsen nästan är klar alt. låta röda linser koka med i såsen en stund !!

Här går det annars mycket stekta (strimlade) grönsaker, typ morötter, vitkål, lök, paprika m.m. i woken + lite bönor och nån sås, tomat eller sweet chili. Ris eller pasta till det.

Rotfruktsoppa med mycket vitlök, chili och bönor ?? Ostmackor till ...

Rotmos med en pytt av paprika, lök, rödbeta, vitlök, chili, örter och bönor ??

Har du tillgång till (eller har råd att köpa för 50:- på loppis) en köttkvarn så kan du mala blötlagda bönor, linser, kikärtor m.m. med lök, vitlök, chili och kryddor och göra din egen färs till "köttbullar" och biffar. Man kan också mala med rödbetor, morot, potatis, rotselleri m.m. för att få en mer smakrik och saftig färs. Blanda i några msk grahamsmjöl så har du en perfekt färs till "köttbullar".


rufs

  • Gäst
Re:Recept på vegetarisk mat
« Svar #2 skrivet: 17 nov-06 kl 08:19 »
Hejsan :)

Jag lånade en vegansk kokbok fylld med över 500 recept.

Vegolandet VEGANIAS kokbok av Nina & Linda Andersson.

I boken står att recepten ligger utlagda på http://vegania.mine.nu

Jag tänkte baka en morotskaka ur boken att ha i helgen   ;D

Spraka

  • Inlägg: 952
  • Till vänster The Real Spraka!
Re:Recept på vegetarisk mat
« Svar #3 skrivet: 23 dec-06 kl 12:35 »
Kolla tråden "dagliga vegetariska recept" - där har jag skrivit ner två recept och där finns många fler bra tips!  :)
Why be normal when you can be yourself?

DrJacob.se

  • Inlägg: 52
  • Rå-lågfett-högkolhydrat-vegan
    • Blekinge
    • DrJacobs Raw Food
Re:Recept på vegetarisk mat
« Svar #4 skrivet: 26 dec-06 kl 12:35 »
Titta gärna på www.levandefoda.se för rå-veganska recept.

Lycka till!
Certifierad Lärare i Raw & Living Food och Levande Föda -
http://www.dracob.se/
http://www.30bananeromdagen.ning.com/

jazzgossen

  • Inlägg: 4
Re:Recept på vegetarisk mat
« Svar #5 skrivet: 03 jan-07 kl 10:03 »
Ett annat ställe som har massvis med goda (och "lättsökta") recept är www.vegomums.com.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

601 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser