Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  bokslut och ekonomi efter gårdsköp  (läst 45840 gånger)

javill

  • Inlägg: 11642
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: bokslut och ekonomi efter gårdsköp
« Svar #40 skrivet: 21 apr-13 kl 21:08 »
Har en skattefråga:

Håller på deklarera åt min far, och han drog i jordvärme i fastigheten, och fick rotavdrag. Fastigheten är en jordbruksfastighet och han har f.skatt samt är momsreg.

På fakturan är ca 20 000kr moms.

1. Får man lyfta momsen på hela summan i fakturan?
2. Kan man dra av utgiften att dra in jordvärme mot inkomster i näringsfastigheten trots att jordvärmen ingår i mangårdsbyggnaden? (huvudbyggnaden).
3. Ska man skriva upp värdet på fastigheten då man drog in jordvärme, hur mycket ska man skriva upp?

Tacksam för svar!

Eftersom jordvärmen drogs till privatbostaden ska den inte tas upp i lantbrukets bokföring. Du kan alltså inte lyfta momsen eller dra kostnaden.
Rot-avdrag kan bara göras på kostnader man har för privatbostaden så där är det rätt.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

477 gäster, 1 användare
Robertthek

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser