Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  OBS! Hjälp mig! MJÖD  (läst 9814 gånger)

Malines här igen

  • Gäst
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #20 skrivet: 25 mar-12 kl 19:38 »
kärlet står på mitt rum 20 grader, dock i ett kallare hörn. Vilken temperatur är optimal? vad jag har läst så ska det vara mellan 13 och 23 grader..
Glöm det där med beskt, vet inte vad jag fick det ifrån. Har svårt för att beskriva hur det smakar. Om jag inte får det att börja puttra igen, är det lönt o spara det för att dricka upp senare, eller blir det ingen vidare alkohol i ett så man likväl kan kasta ut det?

Alltså, jag har aldrig någonsin hört talas om ett mjöd med för låg alkoholhalt. Däremot mjöd som inte smakar alkohol alls och som man blir golvad av efter en halvliter... Har du testat alkoholhalten?

VolvoBM

  • Inlägg: 57
    • Småland
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #21 skrivet: 25 mar-12 kl 20:13 »
Alkoholhalten har jag ej testat, fick inte till testet när jag blandade mjödet, så jag har ingen siffra att jämföra med. Finns det mätare som man inte behöver ett startvärde till för att räkna ut alkoholhalten? Mjödet smakar rätt mycket jäst så det borde ju inte vara färdigjäst, o tre dagar känns ju som en alldeles för kort tid..

 

Malines här igen

  • Gäst
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #22 skrivet: 25 mar-12 kl 20:19 »
Nej, smakar det jäst så är det ju inte färdigjäst. Du får hålla koll och se om det börjar bubbla igen. 20 grader känns som en bra temp.

Vet inte hur de här funkar, men kanske kan vara ngt? http://allt-fraktfritt.com/hembryggning-20/instrument-16/

Solklart

  • Inlägg: 120
    • Uppland
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #23 skrivet: 25 mar-12 kl 20:33 »
20 liter vatten och 3.5 kg honung är en ganska så tunn blandning. Om du jäser ut den helt så gissar jag på att du landar runt 5.5 vol. % alkohol. Jäsningen kan vid så låga socker / alkoholhalter gå mycket snabbt, särskilt om du tillsatt jästnärsalt.


Ta alltid ut glädje i förskott! Det värsta som kan hända är att du varit glad i onödan! :-)

Hagbard Handfast

  • Inlägg: 51
    • -
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #24 skrivet: 25 mar-12 kl 20:47 »
Nej, smakar det jäst så är det ju inte färdigjäst.

Smakar det jäst så innebär det bara att det är jäst kvar i drycken, inget annat. Det slutar inte smaka jäst bara för att det är färdigjäst. Nu har du dessutom rört runt i drycken vilket gör att eventuell bottensats rörts upp.

Malines här igen

  • Gäst
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #25 skrivet: 25 mar-12 kl 20:51 »
Smakar det jäst så innebär det bara att det är jäst kvar i drycken, inget annat. Det slutar inte smaka jäst bara för att det är färdigjäst. Nu har du dessutom rört runt i drycken vilket gör att eventuell bottensats rörts upp.

Det har du ju faktiskt helt rätt i.

VolvoBM

  • Inlägg: 57
    • Småland
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #26 skrivet: 25 mar-12 kl 23:24 »
tack gode gud nu har det börjat bubbla igen! :D :D Det ska i mer honung efter ett par veckor hade jag tänkt (följer ett recept jag hittat på nätet: kalle runristare). Påsen med jästen innehöll också jästnärsalt.

Fny

  • Inlägg: 272
    • Uppland
    • Handicraft by Agis
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #27 skrivet: 27 mar-12 kl 19:23 »
Ja Kalle Runristares recept rekommenderas varmt, det är vad jag brukar köra på. Toppengott, och blir bara godare av att lagras!

VolvoBM

  • Inlägg: 57
    • Småland
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #28 skrivet: 31 mar-12 kl 15:06 »
fan det känns mysko det här! När jag hade lagt i en sked honung så puttrade det på under dagen och natten, men sen va det stopp igen! Efter två dar så hävde jag i resten av honungsburken, men det började inte puttra alls. Frågan är ska man ha i mer jäst eller vad bör jag göra? Mjödet smakar fortfarande förskräckligt mycket jäst..

Olav

  • Inlägg: 11
  • jag ger mig inte,promenadstråk skall anläggas där
    • Skåne
    • ola
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #29 skrivet: 31 mar-12 kl 23:17 »
Het på gröten skulle jag vilja säga!! jag har bryggt meteglin som denna typ av mjöd kallas i många år, du har gjort rätt ända fram tills du skulle mäta, då utfodrade du jästen med syre det är därför man har vattenlås jästen lever på syret så länge det finns (aerobt).När syret är slut börjar jästen arbeta på sockret (anaerobt) och bryter ner sockret till alkohol och koldioxid. Hade jag varit som du hade jag tillsatt en ny jäst giva och sedan ställt damesjangen så varmt du kan sen glöm alltiopp Två till tre månader dekantera avsmaka, smakar det ej fördjävligt låt stå i jordkällaren, lika länge, buteljera var noga att ej utsätta mjödet för mer kontakt med syret än absulut nödvändig, oxiderat mjöd går att dricka men är inte gott, men se upp där är en djävul i all alkohol.OLAV

Hagbard Handfast

  • Inlägg: 51
    • -
SV: OBS! Hjälp mig! MJÖD
« Svar #30 skrivet: 01 apr-12 kl 12:08 »
Lite jäsningsinformation:

När man ska brygga mjöd (och annan alkoholhaltig dryck) finns det ett par saker som kan vara bra att veta. Jästen går igenom fyra olika stadier. Viktigt att tänka på under de tre första faserna är att temperatur, ph-värde och alkoholhalt måste hålla sig inom rätt gränsvärden.
1. Fördröjningsfas
2. Respirationsfas (aerob fas)
3. Jäsningsfas (anaerob fas)
4. Flockningsfas

Vad händer då under de olika faserna? Jo,

1. Fördröjningsfasen
Detta är fasen då jästen först kommer i kontakt med sitt nya levnadsutrymme. Om temperaturen, ph-värde, alkoholhalt och näringsvärden är rätt börjar jästen förbereda sig på att föröka sig, den plockar på sig så mycket näringsämnen som möjligt och gör sig redo.
2. Respirationfasen
Det är närvaron av syre som sätter igång denna fasen. När jästen förökar sig behövs det syre. All jästen tänker nu på är att dela sig så mycket som möjligt. Detta sker tills syret eller näringsämnena är slut. Syret används till att skapa protein vilket behövs för att skapa cellväggar dvs jästen "LEVER" inte på syre under denna fasen utan FÖRÖKAR sig mha syre.
3. Jäsningsfas
När syret är slut i musten kommer jästen att börja äta av sockret och därigenom skapa alkohol och koldioxid.
4. Flockningsfas
När sockret är slut eller alkoholhalten för hög kommer jästen sakta dö ut. När detta sker kommer cellväggarna på jästen att ändras vilket gör att cellerna har lättare för att koppla ihop med varandra. Ju fler celler som kopplas ihop ju tyngre blir dom och efter hand kommer tyngdkraften göra att de dalar ner och lägger sig på botten av jäskärlet och den så kallade bottensatsen uppstår.

Givetvis är det inte en stenhård gräns mellan faserna utan det pågår nästan lite av varje fas över tiden i musten.

Jag nämnde att ph-värdet måste vara inom rätt värde i början. När jästen samlar på sig näring kommer den plocka saker från honungen som har en ph-buffrande effekt vilket gör att ph-värdet kommer sjunka. För att jästen ska jobba optimalt bör ph-värdet vara över 3,7 och under 4,6. Dvs tillsätt INTE äpple eller fruktjuicer av något slag i början av jäsningen!
Är ph:t eller temperaturen för högt eller för lågt, eller anda variabler som jag inte kommer gå in på här, fel kommer jästen bli stressad och det uppstår biprodukter under jäsningen vilket inverkar dåligt på smak och lukt.

Hur ska du gå vidare nu då?
Vill du ha torrt, medelsött eller sött mjöd? Beroende på detta bör du tillsätta olika mängd honung. Likaså är frågan hur starkt mjöd du vill ha (alkholhalt) Jag har aldrig använt den jästen du använder så jag har ingen koll på vilken alkoholhalt den tål. Men, det finns jäst i din must vilket innebär att det är onödigt att tillsätta mer jäst! Tillsätter du mer honung nu måste du blanda ut den i din must vilket gör att du får mer syre i musten och hela jäsningen får en dragning mot fas 2 igen. Tillsätter du inte mer honung innebär det att jästen får slut på mat och kommer så sakterliga att dö och därigenom singla ner på botten av ditt jäskärl. Detta kan du snabba på genom att tillsätta jäststopp om du vill.

Vad du än gör så tänk på Olav:s inledande mening "het på gröten" Gör en sak och vänta! Far inte och öppna kärlet i tid och otid. Inte för att du får ner syre i musten (utbytet mellan luft och vattenytan är försvinnande litet vad det gäller syre) utan för att du inte ska få ner massa bakterier som kan förstöra din must. När musten jäst klart och du ska buteljera det hela (dvs när jästen är död och inte kan förbruka syret) är det viktigt att du inte får ner mer syre i drycken.

Kalle runristares recept på mjöd blir gott om man lyckas. Jag anser att man inte ska dela upp honungsgivarna som han gör utan köra en försats och sen i med all honung på en gång. Detta gör att risken för komplikationer minskar radikalt!

Jag hoppas att du får ordning på din dryck!

Hälsningar
Hagbard Handfast


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

626 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser