torkning...

Startat av Lau, 01 Maj-04 kl 19:06

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lau

Vill gärna veta hur man torkar trä så om det är någon här som känner att de har kunskapen eller länkar så är jag mycket tacksam.

mb

Små trästycken går det att torka i micron.

Här finns en beskrivning på hur man kan göra med tex råsvarvade föremål:
http://homepages.ihug.co.nz/~rhaslip/Rex/workshop/microwave/microwav.htm

Man kan även göra så att man väger objektet, micrar i 15 sekunder, väger igen, micrar i 15 sekunder osv. Skriv ner vikten varje gång, när man fått samma vikt 3 ggr i rad har man mikrat bort det mesta av vätskan i träet.
Funkar jättebra till tex knivskafts material eller liknande.

Större trästycken barkas av, och man smetar ändarna med kokt mosad potatis eller lim så de inte torkar fortare än resten av träbiten. Sen får man vänta i ett par år.  

Eller är det kanske typ golvplank som du undrar över?

myckne

Små stycken som torkas i papperspåse eller säck spricker ej!

gopo

http://ctd.ikp.liu.se/ctd/trateknik/kurser/TMTR10/forelasningsplan/torka.pdf

Handlar om hur man torkar virke idag. Beskriver allt steg för steg.

http://www.hemslojd.org/miljoparm/tra/virke.htm 

Själv förordar jag att man torkar virket långsamt. För att minska sprickrisk, mögel och spänningar.

Non Profane

Citat från: gopo skrivet 26 Aug-08 kl 08:30
http://www.hemslojd.org/miljoparm/tra/virke.htm 
De verkar ha gjort om sidan, men detta var vad som stod under torkning på den nya.

Torkning
Trä är ett hygroskoptiskt material. Det betyder att det har förmåga att avge och uppta fukt en egenskap som gör att det krävs stor kunskap av brukaren om man vill undvika obehagliga överraskningar i form av sprickbildning, blånad, mögelangrepp och röta.

Virke som avverkas på vintern innehåller mindre sockerrik sav och angrips därför inte lika lätt av svamp och insekter. Kyla och högre luftfuktighet gör att virket torkar långsammare och deformeras mindre.

Lufttorkning är den skonsammaste metoden. Då får de sågade och avbarkade brädorna först ligga utomhus på en sval, luftig, skuggig plats, under tak. Det är bra om man staplar om dem någon gång och viktigt att man lägger strölister emellan.

Efter ett år är det dags att ta in brädorna i källaren eller motsvarande utrymme. Där får de ligga och torka ytterligare ett år. Fördelarna med naturtorkning är att trät "hinner med" i torkprocessen och naturligtvis att energiåtgången minimeras.

Virke som chocktorkas torkar snabbt på ytan, och då uppstår spänningar och även risk för angrepp av mögelsvamp. Om vattnet i cellväggen torkar före det fria vattnet i cellkärnan, får detta svårt att tränga ut och virket möglar. Vid långsam torkning avdunstar det fria vattnet i cellkärnan först.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

965 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Tur-Johan