Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Någon som kan tipsa om vad jag ska mäta på min loksele?  (läst 3543 gånger)

Midsommaren

  • Inlägg: 614
    • Bohuslän
Jag har en loksele i strl cob som jag har på min ardenner på 1,5 år.   Den e för liten och jag ska börja se mig om efter en ny.  Draglädret är ca 45 cm långt.
Jag mätte ena lokan och den är 87 cm lång ca.. kan de  verkligen stämma? Såg i en annons om en ardennersele vars loka var 84 cm lång.. ??


mul

  • Inlägg: 38
    • Östergötland
SV: Någon som kan tipsa om vad jag ska mäta på min loksele?
« Svar #1 skrivet: 29 feb-12 kl 19:32 »
Du ska mäta innermåttet mellan nackremmen och bringremmen. Har du värmlandslokor så är hornen långa och därför kan du få såna mått. Sen är det skillnad på lokor och lokor. Det finns lokor som är raka och lokor som är välvda osv :-)

nordtravare

  • Inlägg: 265
    • Medelpad
SV: Någon som kan tipsa om vad jag ska mäta på min loksele?
« Svar #2 skrivet: 02 mar-12 kl 09:54 »
På tärnsjös hemsida finns en mätinstruktion.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

488 gäster, 1 användare
CorneliusK

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har läst tidningen hos en vän tidigare, men nu har jag äntligen kommit mig för att prenumerera själv. Ser fram mot mitt första nummer.
/Marie-Louise

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser