Huvudmeny
down

 Solfångare

Startat av segesholm, 13 Feb-12 kl 11:51

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

segesholm

Är det någon som har erfarenheter av de solfångarna som monteras i befintliga ventilationer, detta för att få varm torr luft i på vintern och sval/kall torr luft på sommaren. Har sett många annonser  för dessa i dansk press och b.la på BILKAS hem sida. Enligt de uppgifterna som lämnas där ska en utrustning på ca: 4000 skr klara upp till 150 kvm. Vad jag har kunnat få fram används den mycket för sommar hus och för hus att hålla grundvärmen. Det skall även fungera att producera el med.
Vi har funderat på detta system då vi idag värmer upp huset med ved i täljstens kaminer och direktverkande el. Har haft luft/luft men pga att huset är 30 meter långt så fungerade inte det. 
Någon som har erfarenheter av dylikt system eller kan råda oss till ett vettigt och prisvärt system så vårt elberoende kan minska. Kanske skall tillägga att vi idag inte gör av med mer än 8000 kwh/år och då har vi en äldre varmvatten beredare på 100 l den är ca 13 år gammal.
Tack på förhand
Maria och Kitter

DeadMan

Enkelt! Tänk värme insatts och eventuella konstruktionsförluster plus energi tillskott för att utvinna denna värme är lika med FEL! Kolla på forumet det finns så många bättre lösningar än detta bondfångeri! 💀💀💀 Med vänlig hälsning, DeadMan
Bra musik ett måste Einstürzende Neubauten Dead Kennedys Audioslave
Tool Shellac Bauhaus Lobe m.m. Och friska författare som Sture Dahlstöm Mikael Niemi fack gubbar som snöar in på saker!!

sydtobak

Har haft en sådan här sedan 5-6 år tillbaka. http://www.solarventi.se/produkter/sider/sv14_side.htm Har endast positiva omdömen.
Min bästa ägodel är min vedspis!

albinh

Vad menar du med monteras i befintliga ventilationer? Är det något i stil med den här? http://www.bilka.dk/bolig/opvarmning/solfanger/scansun-energipanel-xl10-m3--27926100010(purchase_other_ds)

Den sortens system har man mest nytta av under vår och höst.  När det är riktigt kallt är det troligen svårt att få ut upp värmen tillräckligt pga mindre solinstrålning.

Vill du komma billigt undan finns en beskrivning hur man bygger en egen här:
http://www.exergi.se/luftsolXRGI040517.pdf

Albin


Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

502 Gäster, 2 användare
Petter B, MariaThim
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering och jag filar på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar, knepigheter och önskemål  postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa