Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mohair i stickmaskin?  (läst 1678 gånger)

eva f

  • Inlägg: 397
    • Ångermanland
Mohair i stickmaskin?
« skrivet: 09 feb-12 kl 14:27 »
Hej! har aldrig stickat med stickmaskin och nu undrar jag om det går att sticka med mohair (hand spunnen) i stickmaskin? Någon som testat?

EvBrSt

  • Inlägg: 29
SV: Mohair i stickmaskin?
« Svar #1 skrivet: 09 feb-12 kl 21:13 »
Ja har aldrig försökt själv, men hört andra som gjort det. Lite beror det väl på vad det är för en stickmaskin du har. På en grov- eller mellanstickare går det garanterat bra. På en standardstickare får man väl vara lite mer försiktig. Kan tänkta mig att det blir ganska mycket jobb med att rengöra nålbädd resp släde efteråt.
Längtar ut på landet.

stjärnfors230

  • Inlägg: 74
SV: Mohair i stickmaskin?
« Svar #2 skrivet: 09 feb-12 kl 21:16 »
Har för mig att garnet måste vaxas. Man låter garnet löpa över en bit vax medan man nystar det. Kommer inte riktigt ihåg vilken sorts vax. Skall kolla mina gamla anteckningar om jag kan hitta ngt om det.

EvBrSt

  • Inlägg: 29
SV: Mohair i stickmaskin?
« Svar #3 skrivet: 10 feb-12 kl 18:24 »
Till att vaxa kan man använda en gammal ljusstump. Man låter garnet löpa över ljuset när man spolar det (garnet alltså). Men det är inte detta som är problemet med mohair, utan ludden. Är ludden för lång så kan den trassla in sig i nålarna. Det är därför jag sa att i en grovstickare (9 mm mellan nålarna) eller mellanstickare (6,5 mm mellan nålarna) är det inga problem. Men en standardstickare har bara 4,5 mm mellan nålarna och då blir det genast jobbigare.
Längtar ut på landet.

eva f

  • Inlägg: 397
    • Ångermanland
SV: Mohair i stickmaskin?
« Svar #4 skrivet: 12 feb-12 kl 14:41 »
Tack för alla svaren! Det är egentligen "bara" att prova och se då. Tack för all hjälp...:-)

// Eva


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

519 gäster, 3 användare
tuslus, nästanbonde, Petter B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser