Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Fodermajs  (läst 3842 gånger)

ydislag

  • Inlägg: 3
    • Uppland
Fodermajs
« skrivet: 24 jan-12 kl 19:22 »
Hej. Jag funderar på att odla fodermajs. Skulle vilja ha någon sort som man kan ta eget utsäde på, om det går?
Finns det någon/några sorter man ska undvika, som det inte gå ta eget utsäde på. Någon med erfarenhet av detta?

Tack på förhand!

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Fodermajs
« Svar #1 skrivet: 24 jan-12 kl 22:50 »
Jag tror det är svårt att få mogna kärnor av de flesta foder- och mjölmajssorter i Sverige. Men kolla här:

http://www.alternativ.nu/index.php?topic=80444.0

http://www.alternativ.nu/index.php?topic=68716.0

ydislag

  • Inlägg: 3
    • Uppland
SV: Fodermajs
« Svar #2 skrivet: 25 jan-12 kl 08:45 »
Tack för länkarna!
Det blir till att prova iaf. Går det skynda på mognaden? Med plastpåse exempelvis över växten eller något liknande.
Galen idee kanske.

vicky-g

  • Inlägg: 371
    • Västmanland
SV: Fodermajs
« Svar #3 skrivet: 25 jan-12 kl 15:40 »
Har odlat Painted Mountain och det har fungerat bra och jag har fått fram eget utsäde med bra grobarhet. Fast jag har ingen aning om den skulle fungera som fodermajs. Det är ju en mjölmajs som även kan ätas färsk. Vacker är den i allafall.

ydislag

  • Inlägg: 3
    • Uppland
SV: Fodermajs
« Svar #4 skrivet: 25 jan-12 kl 18:49 »
 Av den anledningen att du lyckats ta utsäde av den skulle det ju kännas bra att testa den.
jag hade tänkt odla det bla till hönsen.

Huldra

  • Inlägg: 4
    • Skåne
SV: Fodermajs
« Svar #5 skrivet: 27 jan-12 kl 11:09 »
Har också odlat painted mountain och lyckats ta eget utsäde med bra resultat flera år. Hönsen älskar den! I mitt tycke så är den alltför stärkelserik för att vara smaklig. Det är en alledes speciellt vacker sort. Att skala av foderbladen känns som att öppna en present för alla ser så olika ut och man kan inte riktigt på förhand avgöra om kolven är gul, lila, mörkröd eller någon kombination av många färger! Ps. Barnens marsvin äter den också gärna.


 


 
Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Inloggade just nu

507 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser