Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  vad är det för fel på separatorn??  (läst 1365 gånger)

Anette

  • Inlägg: 785
  • Bor på landet i Skåne
    • Skåne
    • Solgläntan, livet på en gård
vad är det för fel på separatorn??
« skrivet: 10 nov-11 kl 17:50 »
Jag tänkte använda min separator för första gången idag men det går inte alls. Nu är jag trött och frustrerad och helt slut efter allt vevande.

En del mjölk hamnar i första "pipen" men lika mycket hamnar på golvet (till kattens förtjusning) Inget kommer ut från den översta "pipen". Den separerar ju inte alls :-\

Jättemycket rinner ut ur det lilla röret undertill. Vad kan det vara för fel?
...when the last individual of a race of living things breathes no more, another heaven and another earth must pass before such a one can be again.

William Beebe

Lövåsen

  • Inlägg: 85
    • Södermanland
SV: vad är det för fel på separatorn??
« Svar #1 skrivet: 11 nov-11 kl 06:51 »
Har du kollat att gummi packninigen som sitter i botten är ok.
Jag har samma problem ibland, trör att jag har varit blöt om fingrarna när det har hänt.
Men on det beror på det vet jag inte.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

780 gäster, 1 användare
Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser