Jag diskar med tvål

Startat av sagbus, 01 Sep-11 kl 21:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

sagbus

Av en slump upptäckte jag att det går lika bra eller bättre att diska med fast tvål istället för diskmedel.
Jag köper den minst konstlade tvålen, ibland Ica eller Lidl, har en tageldiskborste från Ica och den fasta tvålen i ett krus.
Blöter ner borsten, tar ett tag i burken o diskar.

Jag tycker det är mkt renare för det är inte en massa som ska sköljas bort.
Ett tips för den som vill testa.
katter, hund o höns, en fin trädgård . vad mer önskar man av livet?

Edgar

Antar du har mjukt vatten, annars hade det inte varit så enkelt.

sagbus

ja det vet jag inte.
men tvål innehåller väl ungefär samma saker som diskmedel fast minus det som binder fettpartiklarna till sig och löser ytspänningen? eller nåt sånt?

katter, hund o höns, en fin trädgård . vad mer önskar man av livet?

Purpurea

Ah, det har jag faktiskt inte tänkt på. Grönsåpa (fast) till tvätt har man ju kört. Funkar kanske till disken också?

Man får - by the way - tänka på att även de enklaste tipsen och tankarna kan vara betydelsefulla. Inget bör föraktas.  ;)
Svaret på allt är 42...


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

550 Gäster, 0 användare