Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Blir galen påmin fyrskäriga plog.  (läst 2265 gånger)

Fordson

  • Inlägg: 475
Blir galen påmin fyrskäriga plog.
« skrivet: 21 aug-11 kl 14:05 »
Jag har en fyrskärig delburen Kvernelandsplog och jag kan fasen inte få till plöjande med den. Om första skäret är bra så är inte det sista bra. Och ofta så bara hasar jord med i skär 3 och 4. Nu har jag bytt tillbaks till min tvåskäriga men det är inte så kul. Vad gör jag för feeeelll???

calle336

  • Inlägg: 103
    • Västmanland
SV: Blir galen påmin fyrskäriga plog.
« Svar #1 skrivet: 23 aug-11 kl 09:20 »
Lite bilder så är det lite lättare att säga vad det kan vara?
När du har en teg med 2 skäriga så kan du ju byta till din 4-skäriga. Lättare att ställa in då du kan ställa traktorns hjulpar i dalen. Då kan du ju se hur plogen är inställd. Att den är horisontell i alla led.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

700 gäster, 2 användare (1 dolda)
Jona d

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser