Prova att tvätta ur den grundligt med vanligt handdiskmedel eller ett modernt allrengöringsmedel istället för såpa, och se om det tar bättre. Använd varmvatten vid tvättningen och skölj noga med rent vatten efteråt.
Om frysboxen är mycket gammal så kan det ibland hända att isoleringen i väggarna (nån slags uretanskum) krymper så det blir ett tomrum mellan innerväggarna och isoleringen, där kan det bo mycket otrevligheter som är omöjliga att komma åt att tvätta bort. Ofta kan man skruva eller pilla bort klädseln runt dörröppningen för att se hur det ser ut. Ett säkert tecken på att detta har hänt är att om man stänger av boxen för avfrostning, väntar tills isen har smält och torkar upp allt vatten ur den, så blir det blött på botten igen om den får stå orörd någon timme - i synnerhet om man pallar upp ena kortänden så den lutar.
Om det går att ta loss klädseln på insidan av locket, så gör det och diska rent ordentligt även på baksidan av den, kolla också hur isoleringen i locket ser ut - ibland är det en skiva mineralull som kan dra åt sig fukt och andra otrevligheter. I gummilisten runt locket finns det skrymslen som man bör borsta ur ordentligt - tandborste är utmärkt där!