Klarar mina vaktelkycklingar av...

Startat av allvetarn, 13 Aug-11 kl 11:59

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

allvetarn

Att jag sätter in en vattenautomat till dom nu? Dom är en vecka gamla o det börjar bli jobbigt att ha dedär locken till burkar jag använder nu, mycket skit, o vattnet tar slut på 2 röda, så det känns som att jag springer där en stup i kvarten... Så klarar dom av en vattenautomat?

mvh Allvetarn
Brevduvor, höns

Azoo-Lina

Om det är en vanlig kyckling autoamt på 1 liter du menar så funkar det om du fyller ringen som vattnet rinner ut i med små stenar eller kulor så att dom kan dricka i mellan men inte lägga sig i vattnet.

Det blir dock lika skitig  :-\

Jag har vatten i marsvinsflaskor till mina. Har en modell som har samma gängor som en PET flaska. Väldigt smidigt då dom inte kan skit ner vattnet och det räcker att man byter 1gång/dag. Man behöver ca 1 nippel / 20 vaktelkycklingar när dom är små.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Suss i Sannum

Jag brukar använda en eller flera vattenautomater av det här slaget, fram till vaktelkycklingarna kommit över drunkningsstadiet. I takt med att de växer ställer jag behållarna på olika höga brädbitar. Då blir det ganska lite smuts i vattnet.
Här finns en hoper höns i olika raser och japanska/jumbo vaktlar. Titta gärna in på hemsidan och bloggen. Där finns bilder på fjädrarna och lite annat.
www.sannum.eu
http://blogg.sannum.eu

allvetarn

Jag fyllde ringen med kulor, det blev hur bra som helst! Vattnet gick upp nästan till kanten på kulorna!  :D Sen stod jag o studerade kycklingarna en stund o dom flesta stod faktiskt nedanför o drack, någon hoppade upp i, men i princip alla stod utanför!  :D Lättare att rengöra den också.. ;)

Brevduvor, höns

färnevik

Vattenflaska för kaniner/marsvin fungerar bra annars! Garanterat rent och inte blir de blöta heller!

"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

Brokullen

det där måste jag testa,har också använt små lock med stenar i men man hinner ju knappt byta vatten förrän det är skitit igen
Bor på en liten gård med man,2 utflugna+1 barn hemma,2 hästar,2 katter,en olde english bulldog och en grandis, vaktlar, mignonankor, linderödsgrisar och en massa höns.

färnevik

Mina vaktlar har hunnit bli vuxna och dricker fortfarande bra ut flaska.Har en 1-litersflaska till 8 djur, och den räcker nästan 2 dygn.

Har du hunnit testa?

Borde ju fungera till vanliga kycklingar också för övrigt!
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

210 Gäster, 0 användare