Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Magnetlager för t.ex. vertikala vindkraftverk!  (läst 3232 gånger)

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
Magnetlager för t.ex. vertikala vindkraftverk!
« skrivet: 15 maj-11 kl 21:57 »
Detta ser ju väldigt lockande ut. Vad är nackdelarna?  :P Borde vara mer eller mindre underhållsfritt och ge väldigt låg friktion?
NEODYMIUM MAGNET LEVITATION Vertical Axis Wind Turbine MAGNETIC LEVITATION
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14103
    • Medelpad
SV: Magnetlager för t.ex. vertikala vindkraftverk!
« Svar #1 skrivet: 15 maj-11 kl 22:08 »
Ett problem är ju att ett sånt där lager blir så att säga fjädrande i axialled, man får inte ett lika bestämt läge för axeln som med ett "mekaniskt" lager. Man måste ju också kombinera det hela med någon slags radiallagring. Vanliga kullager, som är rätt dimensionerade, får ju ändå försumbara förluster och de är billiga tack vare att de har masstillverkats i många år och alla eventuella patent har gått ut för länge sen. Återstår också att se om läckfält från de starka magneterna kan ställa till problem för t ex kuggväxlar eller generatorer (magnetisk mättning, järnpartiklar som fastnar på fel ställe istället för att hålla sig cirkulerande i oljan osv).

Det finns ingen anledning att uppfinna speciella lagertyper just för vertikala vindkraftverk, för ett litet verk kan man använda precis samma lösningar som för t ex hjullager i motorfordon, och för större verk väljer man lämpligen samma konstruktioner som för vattenturbiner med vertikal axel. Allt man kan tänkas behöva finns redan på hyllan som standardvara.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

342 gäster, 2 användare
Asger, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser