mineraler? Vad? När? Hur?

Startat av supersnällasilversara, 04 Apr-11 kl 21:27

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

supersnällasilversara

Har suttit och läst en del om mineralbrist här på forumet.
Det verkar ganska klart att jag borde ge mina getter mer mineraltillskott.
De har enbart en saltsten idag som jag tror är en viltsaltsten. Den är lite gråbrun till färgen.
Borde jag kanske ge dem en extra dos av både koppar och selen? För att förebygga brister.
Jag ser inga tecken på brist hos dem. Men jag hoppas att geten snart blir dräktig och de har inte fått något annat utöver saltstenen.
Vad hittar man alla preparat? Tex Selen, vitamin E, koppar och multivitaminer.
Och hur ger man dem bäst till dem?
Har 2st svarta orpington + en blå tupp. 3st Kopparfärgad Maran.  2st bruna+2st vita värphöns. 2st dvärgkochin, 2st isbar och några blandisar. 6st dvärggetter, två åsenfår. En vovve!

Solöga

Jag har dels en balja fårmineraler med koppar ute och så har jag köpt en säck med mineraler på lantmännen. Det strör jag lite över kraftfodret ca en gång i veckan. De äter vad de vill ha och lämnar resten.
Har provat att ha en liten bunke/burk med mineraler inne hela tiden men det funkade inte. De hoppade i den tills den gick sönder.

Kommer inte ihåg vad säcken med mineraler heter, men jag bad om att få det de hade som det var mest koppar i.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 110 Gäster, 2 användare
torstain, Dennis M