Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  mysk ankor könsbyte ??  (läst 2705 gånger)

zimba

  • Inlägg: 36
mysk ankor könsbyte ??
« skrivet: 18 jul-06 kl 22:20 »
kan myskankor byta kön har hört att höns kan göra det

Susanne

  • Inlägg: 439
SV: mysk ankor könsbyte ??
« Svar #1 skrivet: 19 jul-06 kl 22:07 »
Njae, höns byter egentligen inte kön utan de får hormonrubbning som gör att kam och sporrar växer. Men gala kan hönor göra utan hormonrubbning, och då handlar det oftast om ranghöga hönor. Speciellt om tupp saknas i flocken kan ranghögsta hönan börja gala (fast det låter inte riktigt som ett tuppgal) och ta på sig lite av tuppens ansvar.

Kanske liknande kan hända med myskisar?

zimba

  • Inlägg: 36
SV: mysk ankor könsbyte ??
« Svar #2 skrivet: 20 jul-06 kl 12:02 »
DET ÄR SÅ ATT JAG HAR 2 ANK  HONOR OCH DOM HAR VARIT KONSTIGA DEN ENA JAGAR DEN ANDRA VARV EFTER VARV I HÖNSGÅRDEN DÄREFTER NYPERER DEN EFTER SKJÄRTFJÄDRARNA.SEDAN HOPPAR DEN UPP PÅ RYGGEN SOM HÖNSEN GÖR NÄR DOM ÄR PILSKA.MEN HON VERKAR INTE SÅ VILLIG VERKAR DET SOM KAN DETTA BARA VARA HORMONRUBBNINGAR ELLER ÄR DET EN HANE SOM SER UT SOM EN HONA      HÄLSNINGAR   SUSANNE I FRÅN HUSKVARNA

 

Susanne

  • Inlägg: 439
SV: mysk ankor könsbyte ??
« Svar #3 skrivet: 21 jul-06 kl 21:05 »
Jag har ingen erfarenhet av myskankornas beteenden, men kan berätta att på vanliga ankor är det inte ovanligt att honor kan "bestiga" varandra utan att det är något fel på dem. Ser jagandet och hoppandet på ryggen ut som ett parningsbeteende? Alltså som en hane hade gjort om du haft en sån? Isåfall kan problemet helt enkelt vara att du saknar en hane. Det är inte helt ovanligt i fågelvärlden att en hona tar på sig hanens roll om en hane saknas.

zimba

  • Inlägg: 36
SV: mysk ankor könsbyte ??
« Svar #4 skrivet: 25 jul-06 kl 00:25 »
hej o tack för svaret det kan nog vara så . är det därför de inte lägger ägg också en har gjort det men lagt av för andra gången .sista omgången blev det bara äggläggning i ca 2 veckor.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

506 gäster, 3 användare
Mårten Falk, ärt, isa

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser