Hejsan!
Hur bär jag mig åt för att få till ett vettigt bete till en shettis och en fjording när det jag har att utgå från är mark i träda där det senast såddes in klöver i säden så att det nu mest är vitklöver och gråbo? Shettisen är klöverkänslig (fång) och våra två getter har inte en chans på gråbon, trots att jag vallar dem där dagligen tills magarna är trekantiga

. Det syns knappt att de varit där, förutom i hörnet närmast grinden.
Eftersom världen är full av människor som inte tycker att nån ska göra nåt vettigt av nåt så har vi mest fått kommentarer som att vi får plöja varannan vecka i ett och ett halvt år om vi ska bli av med klövern och gråbon så det är ingen idé att vi ger oss på det alls.
Ett av de mest konstruktiva förslagen var att låna in några kor/kvigor/stutar för att beta av ordentligt och sedan plöja när klövern är "försvagad".
Någon som har tips? Och vad ska vi så in när vi väl blivit av med det? Som passar lättfödda hästar i lätt motion (shettisen är inte inkörd ännu och fjordingen är pensionär).
/Anneli