Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Jordgetingar ... vad göra?  (läst 3732 gånger)

Naturliv

  • Inlägg: 1222
    • Södermanland
Jordgetingar ... vad göra?
« skrivet: 12 jan-11 kl 07:04 »
I höstas när vi klippte gräset där jag till våren vill börja odla fann vi ett jordgetingbo. Tror ni att det bara är att gräva till våren och att eventuella övervintrande getingar söker sig lugnare trakter? Behöver jag täcka över en period först för att hindra getingarna att etablera sig i år igen?
Tänk om man kunde vara som de livskraftiga maskrosorna - och växa vidare och må gott trots asfalt och betong

Eko-Trädgård

  • Inlägg: 1457
  • Frukta inte - Ät frukt - Frukt är livet ( Di Leva)
    • Västerbotten
    • eko-trädgård
SV: Jordgetingar ... vad göra?
« Svar #1 skrivet: 12 jan-11 kl 07:22 »
hej,

gräv upp de och bränna boet med yngel och drottning. Men ha på dig skyddskläder då de blir ganska sura.

mvh

Jonathan
www.eko-tradgard.se
Ekotradgard@outlook.com
webbshopp www.ekotradgard.tictail.com


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

611 gäster, 1 användare
skogaliten

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser