Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Vad kallas denna traktor-del?  (läst 10713 gånger)

Gångtrött

  • Gäst
SV: Vad kallas denna traktor-del?
« Svar #20 skrivet: 13 jan-11 kl 08:44 »
Lite för otymplig för att skicka.. :)

hemmafixar´n

  • Inlägg: 4
  • singel,trevlig,lugn,tålmodig,händig,mm
    • Dalarna
SV: Vad kallas denna traktor-del?
« Svar #21 skrivet: 13 jan-11 kl 23:52 »
ja den väger en del,
hittar du fler små  traktorpinaler kan du ju hojta till:)

trädman

  • Inlägg: 1272
SV: Vad kallas denna traktor-del?
« Svar #22 skrivet: 15 jan-11 kl 01:27 »
Slängde ut en annons på Lantbruksnet så får vi se om det är någon som är intresserad eller om den får gå som skrot. Tack för all hjälp!

Har en annan "maskin" som fanns på gården när jag köpte den.. Det ser ut som en gigantisk gödselgrep, typ 3 meter bred, med fästen för trepunkten.. Den går att "tippa" genom att man drar i ett snöre. Någon ensilage/hö-pryl?

Den ska också bort nu, tar bara upp massa plats.. Är det något som är säljbart?

"Grepen" har inte ett fäste för någon gammal frontlastare? Det fanns "högrep", som jag har svaga minnen av från min barndom, som satt i frontlastaren och användes för att lasta löshö på kärra/vagn.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

627 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser