Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Jordgubbar  (läst 1023 gånger)

Okki

  • Inlägg: 74
    • Västerbotten
Jordgubbar
« skrivet: 04 aug-10 kl 20:54 »
Ja nu har jordgubbarna kommit på riktigt. Jag har bara ett problem och det är att i stort sett är alla jordgubbar så stora att stjälkarna inte orkar hålla dom uppe så dom dom viker sig så att jordgubbarna far ner på marken och då tar masken dom. Så nästa år tänker jag byta sort men nu undra jag vilken jag borde ta. (har ingen aning vilken sort jag har nu)

Blekinge

  • Inlägg: 186
  • Dom rika kan, vi fattiga försöker
    • Blekinge
SV: Jordgubbar
« Svar #1 skrivet: 04 aug-10 kl 21:17 »
Här är jordgubbarna över sen länge ;)

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne
SV: Jordgubbar
« Svar #2 skrivet: 04 aug-10 kl 22:29 »
Om du kan lägga halm under innan bären växt till sig, så når de inte marken.
 Rena och fina även om det regnar.
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

 

Okki

  • Inlägg: 74
    • Västerbotten
SV: Jordgubbar
« Svar #3 skrivet: 05 aug-10 kl 20:32 »
Tack för tipset. Jag ska prova det imorn.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

530 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser