Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  solcellsdriven elpatron?  (läst 6081 gånger)

Erik

  • Gäst
solcellsdriven elpatron?
« skrivet: 27 jun-10 kl 21:16 »
Jag har en fundering på att skaffa några solceller ca 1000W och låta elen dom producerar gå via en växelriktare(eller vad det heter) som gör om det hela till 230V och sedan vidare till en 1000W elpatron i en ackumulatortank,

Funkar detta? vad händer när solen inte lyser tillräckligt för att få ut 1000W ur växelriktaren? ger elpatronen bara lite mindre effekt eller stannar allt? fungerar elpatronen som vanligt med att den slår av när önskad temeratur är uppnådd även fast strömstyrkan varierar?

är lite novis på detta  :-[

Mvh
/Erik

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: solcellsdriven elpatron?
« Svar #1 skrivet: 27 jun-10 kl 21:29 »
Hoppa över växelriktaren. Och använd en 12-volts elpatron.

http://24volt.eu/osc2/catalog/index.php?cPath=61

Om solen inte lyser tillräckligt så blir inte vattnet så varmt. Det är allt. Om du har en termostat i kretsen så kan den stänga av elen till elpatronen om det blir för varmt. Kanske för att ge mer ström till en batteriladdare, lampor, och pumpar och sådant?

Men var beredd på att det blir rätt dyrt varmvatten. En solfångare som värmer vattnet direkt skulle bli mycket, mycket billigare. Du kan använda en liten solcell för att driva pumpen till varmvattnet.

softarn

  • Inlägg: 157
  • humm humm humm...
    • Västmanland
    • http://psyklopedin.org
SV: solcellsdriven elpatron?
« Svar #2 skrivet: 27 jun-10 kl 23:48 »
En vattensolfångare skulle bli en mycket billigare lösning för uppvärmningen som nämnts. Att värma kräver energi. Att pumpa nästan ingen alls.
//Daniel

Nyfiken "teknikfientligt teknikintresserad" ingenjör/mickelgubbe som tycker om att vara ute i naturen och att försöka tänka på miljön. Är också lägenhetsboende, seglare, träbåtsrenoverare, djurvän, fäbodsägare och säkert lite mer som jag inte kom på på rak arm.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14067
    • Medelpad
SV: solcellsdriven elpatron?
« Svar #3 skrivet: 28 jun-10 kl 00:01 »
Jag instämmer i vad som redan har sagts i tråden, nämligen att det är helt orimligt att använda el från solceller för att göra värme av. Inköpspriset för solceller är ju så högt, att om man räknar på ränta och amortering på vad man betalar för dem kontra den energi man kan ta ut under solcellens livslängd på Sveriges breddgrader, så blir den levererade elenergin uppskattningsvis mellan 10 och 100 gånger så dyr som den man kan köpa från elnätet. Det ska alltså vara högkvalificerade behov av energi, där alla andra energiformer än el är uteslutna, för att det ska vara aktuellt att använda solceller till dem

Den enda gång det kan finnas anledning att värma saker med el från solceller är om huvudsyftet med solcellen är ett annat och man låter en shuntregulator styra över energin till ett värmeelement när det inte finns avsättning för energin någon annanstans. Ett typiskt exempel är att låta överskottsenergin gå till en värmeplatta under batterierna som ser till att hålla dem uppvärmda till åtminstone 5-10 plusgrader om det finns el så det räcker för detta. Sådana lösningar förekommer ibland där t ex väderstationer eller radioutrustning som står för sig själv på avlägsna bergstoppar strömförsörjs från solceller.

 

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: solcellsdriven elpatron?
« Svar #4 skrivet: 25 jul-10 kl 21:11 »
Mångfallt billigare med en solfångare och värmeväxlare i tanken.  Att gå över el är ingen smart lösning.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

558 gäster, 1 användare
annorlunda58

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastisk!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser