Fläderblomschampagne

Startat av Nettus, 12 Dec-09 kl 13:39

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Nettus

Förra julen gjorde jag egen champagne som blev väldigt lyckad. Receptet är enkelt, med vildjäsning (eller heter det spontanjäsning?). Följde samma recept i år, men det ville inte komma igång och jäsa. Hade jag bara nybörjartur förra året, eller vad kan jag gjort för fel i år? Hur stor är chansen att lyckas utan tillsatt jäst?
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

esten

Droppa i några russin , försök hitta obehandlade .

Nettus

Aha! Kan misslyckandet ha att göra med att jag tillsatte torkat citronskal och fryst citronsaft istället för färsk...?
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

kurt

Fläderblommor har mycket stor yta, där borde det finnas gott om både jästsvampar och bakterier. Om du inte avdödat alla dessa under beredningen så skall det definitivt växa.

Sommartorparn

Jag har misslyckats två gånger med fläderblomschampagne, eller åtminstone delvis; den ena gången blev det bubbel efter bra mycket längre tid än det borde. Troligen ställde jag flaskorna svalt för tidigt (tvättstugan i källaren, en bit under rumstemperatur även på sommaren). Däremot blev fläderblomsvinet på vinjäst jättebra (andra gången. Första gången drabbades det av hinnjäst, men andra gången blandade jag i lite kalium). Eftersom jag inte lyckades få ur all kolsyran sist (den lyckade gången), blev faktiskt vinet som champagne. Så det är en variant.

Nettus

När jag tappade om mitt maskrosvin för ett tag sen, hällde jag i bottensats från den i fläderblomschampagnen, så nu jäser det iaf. Men jag funderar på hur jag ska göra nästa gång, vad jag kan gjort för fel den här gången.
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Skytten

Vildjäsning är alltid lite av en chansning.  Resultatet kan visst bli bra, men det är svårt att förutsäga.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Nettus

Tja, jag hade väl bara nybörjartur. Ska nog stsa på nån bra jäst nästa gång, göra det lite mer efter beprövad erfarenhet och vetenskap.
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

M8e

Om man gör en förkultur så minskar riskerna med vildjäsning. Man blir både säker att det verkligen kommer att jäsa och så blir det mindre risk att bakterier tar över. Dessutom har man lite mer koll var vildjästen kommer ifrån.

Blandar lite kokt vatten/saft/must med socker(om det behövs) och när det har kallnat tillräckligt så tillsätter man det som bär på jästen(blommor,bär,frukt,honung osv) och låter det jäsa ett tag innan man gör stora satsen. Då får i alla fall den jästen ett försprång mot det andra.
"[Gold] gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. Anyone watching from Mars would be scratching their head."

Nettus

Då kanske misslyckandet berodde på att jag bara använde frysta blommor o citron...  ::)
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Inga-Karin E

Jag tror inte det funkar med frysta blommor. I varje fall fungerar det inte lika bra om man har sköljt blommorna, och frysning, nej, det tror jag inte på. Men jag hade också nybörjartur första gången jag provade, blev underbart gott och bubblande. Det jag gjorde fick jäsa direkt i flaskorna. Men när jag gjorde om det blev det grumligt i botten och pga bubblorna blev alltihop grumligt och oaptitligt när man öppnade flaskan. Tyvärr. Vet inte om det finns något knep som kan göra att man slipper detta.

Skytten

Fläderblommor ska plockas tidigt på morgonen, innan solen har låtit dofter och smak dunsta bort till en del.  Saften ska göras så snart som möjligt, och ska man göra vin, går det heller inte att vänta för länge, då man inte kan ha i något jäshämmande.

Jag tror man kan utan större problem frysa saften, och göra vin senare, men det är ju extra jobb.

Jag har gjort fläderblommsvin ett par gånger, dock då som starkvin och inte mousserande.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Guld

Jag fryser alltid in flädersaft...och tar upp en påse i taget på ca 7 dl... vi hade väl en tio tolv satser...Har aldrig gjort något mer med dem efter...skulle vilja göra sorbet men det blir bäst i glassmaskin...har ingen sådan...
Låt kunskap och erfarenhet följa oss alla in i framtiden...låt gamla kunskaper spridas och ge nya erfarenheter till nya generationer med lite nya grepp och idéer, för bevarandet av kultur och tradition för framtiden... och för själsligt välmående i allmänhet....

jimvidar

Läste att citroner är det mest besprutade av alla frukter.
Kan det vara så att citronen du använde var besprutad?
Skickar även med en länk om besprutning av frukt.

http://www.utbildningscenter.se/dokument/nyhetsbrev.2.2009.pdf

Nettus

Jag köper inget annat än ekologiska citrusfrukter. Men i år använde jag torkat citronskal och fryst citronsaft, det kanske berodde på det.
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Tjolebompan

Jag brukar ersätta fläderblommor med kärleksört.. Någon som vet om det också fungerar om man vill göra champagne?
Lev livet utan dötid!

eine

Citat från: Nettus skrivet 16 Dec-09 kl 17:34
Då kanske misslyckandet berodde på att jag bara använde frysta blommor o citron...  ::)

Gjorde champange för lääänge sen, flera gånger och den blev bra. Tricket som jag fick lära mig då var att plocka blommorna när det inte hade regnat på flera dagar. Vildjästen skulle finnas i pollenet (som försvinner iaf delvis vid regn). Om det är på det sättet vet jag inte men det funkade. VARNING för att överdosera antalet blommor. Jag tyckte en gång att det var bra att ta många för säkerhets skull. Tappade champangen på PET-flaskor och oj vad det jäste. Botten trycktes ut, korken åkte av och sen fick min mamma torka klibbig dryck från väggar och tak. Jag var på semester...  :-[

purpurbönan

   En nykomling undrar -var hittar ni recepten tll dessa fantastiska läckerheter?  :)
Som sagt nykomling, kanske räcker m att använda sökfunktionen. Om inte, o om nån vänlig själ har tid o ork skulle jag bli väldigt glad om jag fick ett PM  :D Eller såklart om ni bara la ut receptet här..

j0sefine

TV-kocken Hugh Fearnley-Whittingstall har ett recept, återfinns på http://www.channel4.com/4food/recipes/chefs/hugh-fearnley-whittingstall/elderflower-champagne-recipe

Jag har inte testat att göra fläderblomschampagne någon gång, men det verkar lite läskigt att det här och var på Internet står om flaskor som exploderat. Några tankar om hur jag bör göra för att undvika detta, ni som har gjort champagnen förut?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

313 Gäster, 0 användare