Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Slakt pris?  (läst 1635 gånger)

Veronika i Hasslöv

  • Inlägg: 57
  • Kasta inte sten i ett glashus!
    • Halland
    • Mina vovvar
Slakt pris?
« skrivet: 04 sep-10 kl 11:55 »
Såg en annan tråd om hur mycket olika lammproducenter sätter pris/kg men hur mycket av detta är vinsten efter att man slaktat vid slakteri? Eller ni slaktar själva? Eller ska vi göra det lite enklare hur mycket kostar det att slakta ETT lamm?
Och vad baserar ni era priser på? Såg det var någon som sålde lamm för 90:-/kg är det mer beroende på vart i landet man bor eller kvaliten på köttet? eller rasbaserat?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

512 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser