Rådjurens framfart på äppelträden

Startat av bos taurus, 24 Mar-10 kl 18:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

bos taurus

Hjälp!!!
Några av de äppelträd jag planterade förra året har fått påhälsning av rådjur vilka ha ätit upp yttersta delen på flertalet av grenarna. Kommer mina träd att klara sig?




esten

Så blev det med mina körsbär men nu verkar de vakna till liv igen efter att ha "vilat" en sommar

Karina

Du kan nog vara lugn. Det kommer nog igen, för mig har hararna barkat alla mina unga äppelträd för utom stammen, som var skyddad av hönsnät. >:( Det har aldrig förut varit så mycket snö att de nått så högt upp. Heller aldrig funnits så många utsvultna harar. Känns trist när 3-4 år gamla träd som just etablerat sig och tagit fart blir totalt stympade. Jag har inte mycket hopp om dem tyvärr. Har fått tipset att ympa dit nya grenar i barken, men man är ju ingen ympningsexpert direkt.
Bor med min familj på en avstyckad gård i Stockholms län. Vi har höns, kalkoner, bisamhällen, gotlandstackor, grisar på sommarhalvåret och 2 kattor och en norsk buhund.
Är självförsörjande på väldigt mycket men inte allt. Ännu.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 116 Gäster, 2 användare
gorlan, torpjens