Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  betsalter  (läst 2031 gånger)

Juniperus

  • Gäst
betsalter
« skrivet: 10 mar-10 kl 17:12 »
Betsalter till växtfärgning består av ganska vanliga kemikalier, det borde vara hyfsat lätt att tillverka dom själv med metaller, salt och svavelsyra.

Är det någon som vet hur man tillverkar betsalterna Alun, Vinsten, Järnvitrol, Kopparvitrol och tennsalt?

Spångmurs

  • Inlägg: 84
    • Gästrikland
    • Spångmurs
SV: betsalter
« Svar #1 skrivet: 10 mar-10 kl 20:33 »
Alun bröt man i alla fall förr i alungruvor.
Vinsten är det salt som fälls ut på insidan av vintunnor. Fanns för länge sedan som röd vinsten och vit vinsten. Vin som lagrats länge har en bottensats, det är vinsten.
Koppar vitriol bör man helst undvika då det fräter på garnet, det är bättre att använda koppargryta. För att fälla ut mer koppar låter man badet stå någon/några dagar. Det är enbart kopparen som är den aktiva delen vid växtfärgning.
Järnvitriol bör man helst undvika då det fräter på garnet. Använd järngryta i stället. Om grytan inte ger ifrån sig något järn kan den behandlas med syra. Låt gärna badet stå ett par dagar i grytan. Sura växter fäller ut betydligt mer järn. Tillsätter du pottaska (basiskt) slutar den att ge ifrån sig järn. Det är enbart järnet som är den aktiva delen.
Tennsalt har jag inte en aning hur man fixar till. Det är starkt frätande.
Kromsyrat kalium används också till betning, det vet jag inte heller hur man fixar. Det är giftigt.
Pottaska framställer man genom att laka ur björkaska med vatten.
Vanlig koksalt kan också användas till betning, har inte hört någon som blandar till det själv.

Detta var nog inte alls de svaren du ville ha, det var de mer historiska svaren hur man förr framställt ämnerna.

Hälsningar
Louise
Besök mitt hantverkshus!
www.spangmurs.se

 

Juniperus

  • Gäst
SV: betsalter
« Svar #2 skrivet: 16 mar-10 kl 18:05 »
Det var intressant att höra att vitrolerna skadar garnet. Om det endast är metalljonerna som är de aktiva substanserna så är det inga problem. Kopparjoner får man genom att sänka ph och öka spänningen  och järnjoner får man genom att sänka ph, sedan kan man räkna ut en exakt mängd.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

652 gäster, 2 användare
nordictinkerer, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser