mata lamm?

Startat av SecretQ, 08 Mar-10 kl 23:03

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

SecretQ

Undrar om man är tvungen att mata ett nyfött lamm av något skäl, vad ger man dem då?  om man nu inte kan mjölka ur tackan.

Ulla Krull

Första dygnet är det viktigt att ge lammet råmjölk (den första mjölken tackan producerar). Om inte lammets mamma har någon mjölk kan man ta någon annan nylammad tackas. Om man inte har många får så kan det vara bra att mjölka ur och frysa in.
Lammen klarar sig ofta även om de inte får råmjölk men blir känsligare då de inte får samma skydd.

Det finns också råmjölkspulver att köpa t ex på LG-produkter. Men har man det inte hemma så är det ofta försent att beställa för lammet kan bara tillgodogöra sig de viktiga bitarna i råmjölken under det första dygnet.

Om man bara har lite råmjölk så kan man dryga ut med lammnäring, vilket man också kan ge lammet fortsättningsvis.
Det viktigaste är att se till att lammet är mätt så att det inte blir svagt och kallt.

Klipparn

Skaffa lite koråmjölk och ha det i frysen i istärningar.
En bra reserv att att få i lammen om tackan krånglar, går bra att ge vanlig komjölk istället för lammnäring (om man har någon utrotnings hotad mölkbonde i närheten).
Lammproducent och fårklippare..
Swoooosh!     What was that?        That was your life, mate.
Oh. That was quick. Do I get another one?      Sorry, mate, that was it...    (Basil Fawlty)

SecretQ

Tack !  ska ladda upp nu om ifall att!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 380 Gäster, 1 användare
Själv är bäste dräng