Hur är ull från funullsfårjämförelse med ull från Dala-pälsfår?
Väldigt olik! Finull har en enhetlig ull, alltså samma kvalité rakt igenom och väldigt finfibrig, medan du på ett Dalapäls ser tydlig skillnad på underull och täckhår. Täckhåren hos Dalapäls kan upplevas som väldigt grova och "stickiga".
Men hos allmogefåren är det ganska stor variation inom en och samma ras, så man kan hitta individer med mjukare och finfibrigare ull också.
Vad gäller allmogefår så är ju Svärdsjöfår de som är mest lika finull, men de är ju inte avlade på enhetlighet, utan har en större variation.
Även Åsenfår och Värmland har ofta mjuk och trevlig hantverksull. Det finns mer färgvariation inom flera av allmogeraserna, så vill man ha många naturfärger är det ett bra alternativ.
Själv måste jag slå ett slag för gutelammull, den kan vara helt otroligt mjuk och trevlig. Däremot får de flesta äldre djur kraftiga täckhår. De håller hela gråskalan + svart. Finna även vuxna individer med ull som Gotlandsfårens.
Tyvärr har jag ingen lammull liggandes nu. Men allt beror ju på vad man ska tillverka? Finkoftor, ytterplagg, sockor, vantar eller enbart tovade alster?