Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  lerig gård?  (läst 4692 gånger)

Helenan

  • Gäst
lerig gård?
« skrivet: 02 apr-06 kl 21:37 »
Nu när hönsen inte får gå fritt utan är förvisade till hönsgården har de krafsat sönder det gräs som fanns där sedan förra året. Jag har mina fem hönor i en villa trädgård så hönsgården är en del av gräsmattan (ca 15kvm). Det var inte tänkt att de skulle vara där mer än när jag var borta. nu är de där hela tiden. Har någon något förslag på vad man gör för att det inte ska bli lera i hela gården? Lägga ut nät så de inte krafsar sönder :-\ lägga grus ??? Sprida halm ??? Hjälper halm i så fall? Grus är ju inte så kul i gräsmattan som säkert kommer sprättas ut även utanför där man måste klippa med gräsklipparen så det är inte så poppis hos min man...

john

  • Gäst
Re:lerig gård?
« Svar #1 skrivet: 02 apr-06 kl 23:11 »
Vi har precis samma läge. Liten hönsgård på gräsmattan.

Förra våren köpte vi ett lass grus och lade ut, ca 5-10 cm. Det funkade bra. Inga problem alls med att gruset sprätts ut. Ingen smäll i gräsklipparen alls. Enstaka stenar lägger sig ju nere vid gräsrötterna och hamnar inte i klipparen.

Däremot så har nästan allt grus försvunnit ner i jorden nu, så gyttjeproblematiken är nästan densamma som för ett år sedan. Blir till att köpa mer grus tills marken blir mättad antar jag.

På bilden tuppen och hans damer som fick hålla sig utanför medan gruset spreds ut.
« Senast ändrad: 02 apr-06 kl 23:14 av john »

Amanda

  • Inlägg: 444
  • Djuren är åtminstone mänskliga!
    • Västmanland
Re:lerig gård?
« Svar #2 skrivet: 03 apr-06 kl 08:14 »
Ja det är svårt det där med hönsgårdar,,, som är så fina och gräsrika när man gör dem... och efter ett par dagar ser det ut som en "svingård" ;) speciellt när man inte har så mycket yta att gå på. Höns sprätter sönder mer än man kanske tror!

Många alternerar, dvs. de har två hönsgårdar intill varann och låter hönsen gå en vecka i respektive. Men det hinner nästan aldrig växa till sig i någon av gårdarna, så det är nog mest jobb.

Om man lägger hårdare material typ makadam, så packas det bättre (och sprätter inte ut i klipparen). Gräs växer inte igenom, så om man inte kan ha djuren lösa ibland, är man tvungen att lägga in grönt saftigt gräs, maskrosblad, nate och sånt till dem.

Ett bra sätt är också, att lägga större stenar innanför stängslet, så att hönsen inte kan krafsa just där och göra gropar. Det håller stängslet stadigt, samtidigt som det också håller rovdjur (räv, grävling) borta, vilka då har svårare att gräva sig in.

Genbank i lantrasen Hedemorahöns sedan 1992. Umgås dagligen med mina 'Lyckliga Hönor' och deras småttingar.

Lena A

  • Inlägg: 1598
Re:lerig gård?
« Svar #3 skrivet: 03 apr-06 kl 19:37 »
Ja visst blir det lerigt i hönsens utegård nu när snön smälter. Mina hönor behöver stövlar. Förra sommaren när hönorna gick fritt utomhus hann det komma upp litet gräs i utegården, men så fort de är där mer regelbundet är det hopplöst att ens tänka på att gräset ska vara mer än en eller två dagar.

Hur gör ni förresten med gödseln som de lämnar efter sig i utegården? Är det stora högar, tar jag bort dem.

Att lägga halm/hö fungerar bra om det inte regnar. Hönorna tycker det är trevligt att picka i det och det brukar sysselsätta dem ett bra tag. Vid regn blir det bara söligt.

Jag ser fram emot sommaren, när jag tänker släppa ut hönorna på hela gräsmattan, och det tror jag hönorna ser fram emot också  ;D

sidra

  • Inlägg: 70
Re:lerig gård?
« Svar #4 skrivet: 03 apr-06 kl 20:56 »
Ja, fy vad lerigt det är i hönsgården och stora pölar av vatten. Hönorna dricker gärna det leriga vattnet fast dom har rent vatten i hönshuset.

All sand och grus och halm man lägger på försvinner ner i lerdjupen. Undrar om man kan lägga någon typ av fiberduk i botten och sand ovanpå.

Tror ni man kan ha hönsen ute på gräsmattan i sommar med tanke på fågelinfluensan eller är dom för alltid dömda att vara i hönsgården?

Lena A

  • Inlägg: 1598
Re:lerig gård?
« Svar #5 skrivet: 04 apr-06 kl 08:34 »
Jag tänker ha mina höns ute. De går ute nu också förresten vid fint väder.

Amanda

  • Inlägg: 444
  • Djuren är åtminstone mänskliga!
    • Västmanland
Re:lerig gård?
« Svar #6 skrivet: 04 apr-06 kl 16:32 »
Jag hör att ni verkar ha turen att inte ha hönsgården full av halvmeterdjup stenhård snö :) och kanske inte heller snötäckta gräsmattor.
Blir det bart till midsommar här, får man vara glad ;D
Att hönsen dricker ur lortpölarna i gården är naturligtvis inte bra. Då kan de lätt bli sjuka och få svåra magåkommor. Men vad gör man... alltid är det någon pöl som de kommer åt.
Kanske blir det bättre när vi satt upp presenningar, i hopp om att klara oss från fågelinfluensan, dvs. slippa fågelskit från andra.
Tänkte på det idag förresten... att så oerhört många flyttfåglar det kom flygande nu - och just över där jag bor! Inte kollar man sånt så noga annars, när vi ingen influensa har att grunna på. Men nu flyger de som bara den :o.
Tycker inte ni som jag?
Genbank i lantrasen Hedemorahöns sedan 1992. Umgås dagligen med mina 'Lyckliga Hönor' och deras småttingar.

 

Helenan

  • Gäst
Re:lerig gård?
« Svar #7 skrivet: 04 apr-06 kl 21:38 »
Ja här i Stockholm är ung halva gården täckt med snö och halva med lera. Hönsen pickar alltid i jorden och leran och det måste de väl tåla?

Jag har inte sett så mycket flyttfåglar än men är glad för de fågelkvitter som finns. Min enda oro för fågelinfluensan nu gäller havs örn och andra rovfåglar som kanske riskerar att utrotas. Jag hoppas och tror verkligen att jag ska kunna ha mina höns fria på tomten i sommar men jag bor precis vid en väg så folk ser direkt om de är lösa...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

554 gäster, 1 användare
Erik Forsman

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser