Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur kan lamningen bli så sen??  (läst 1060 gånger)

Norna

  • Inlägg: 242
    • Blekinge
Hur kan lamningen bli så sen??
« skrivet: 04 maj-09 kl 16:27 »

Ni som är duktiga på allmogefår, vad tror ni?? Jag släppte baggen till mina tackor i slutet av augusti och tog bort honom den siste januari.... Och det syns knappt något på tackorna ännu!! Brukar det vara såhär sent med lamning med förstföderskor? Eller vad kan det vara?  ???

Inget av mina får har satt juver än. På en av dom har spenarna blivit lite större. Jag tycker dom är runda om magen men ibland undrar jag om det bara är päls  :-[

Brukar värmlandsfår lamma mitt i sommaren??
I varje människa finns en drottning - tala till henne och hon stiger fram.

Oskarsgården

  • Inlägg: 953
  • Oskarsgårdens Lantrasfarm
    • Oskarsgården
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #1 skrivet: 04 maj-09 kl 17:12 »
Inte ovanligt att ungtackorna lammar i maj..
Har tre kvar som ej lammat men har juver (gutar)..
Vi har Australian Sheperd, Golden Retriever, Border Colie. Linderödssvin med Genbank, Gotlandskaniner med Genbank,
Skånska Blommehöns, Japanska vaktlar, Ankor, Gutefår, Shropshire och korsningstackor. Vill ha fjällnära dikor.

ulfg

  • Inlägg: 1006
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #2 skrivet: 05 maj-09 kl 13:54 »
Samma här med mina gutar. 13 har lammat, men 2 är kvar och nu är det redan maj. Tidigare två säsonger har det varit från mitten av mars till tredje veckan i april som senast. Men det var ett konstigt sexår för fåren förra hösten. 2 gutar fick ju lamm i januari. Hm. Teoretiskt sett kan de ju lamma fram till midsommar. Gutar "har sex " från slutet av september till början av januari, om jag inte minns fel. I år skall jag släppa på och hålla undan baggen för att få lite styrning på det hela.  Idealet för mig är att få alla lamm samlat inom 3 veckor från början av april och framåt. Det är då gräset börjar komma igång här i Halland.
Mångsysslare med 12 gutefår norr om Varberg.

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #3 skrivet: 05 maj-09 kl 14:27 »
ulfg, det varierar nog lite med hur man håller dem också. Mina brunstar aldrig före mitten av oktober. Vi släpper aldrig bagge innan 1 dec numer.
Förra året då vi bytte bagge, fick vi hem de nya först 13/1 -08, så därefter blev de betäckta. Den sista lammade då 2 veckor in i juli, även om de flesta lammade från mitten av juni till midsommar.

Ungtackor är oftast senare.

pricken

  • Inlägg: 108
    • Närke
    • Lanttantensbutik
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #4 skrivet: 06 maj-09 kl 12:09 »
Dem sista två åren gick baggen kvar med flocken året runt, och då var det alltid så att dem äldre tackorna fick lamm  början av mars till slut av mars månaden och dem ungtackorna fick sina lamm slut av april till slut av maj.
I fjol särade vi baggen från tackorna och släppte honom in igen slutet av september, så i år kom alla lamm under en tid av fem veckor, även ungtackorna fick sina lamm då. Jag tycker det är skönt att lammen är lite mer jämn gammal,  det gar mycket bättre att jämför dem och det är roligt att ser hela gänget igång ute på bete.

Klipparn

  • Inlägg: 983
  • Nygift
    • Skåne
    • Santatorp
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #5 skrivet: 06 maj-09 kl 12:44 »
Ungtackor lammar (nästan) aldrig innan sin 1 års dag.
När föddes dina tackor ?
Lammproducent och fårklippare..
Swoooosh!     What was that?        That was your life, mate.
Oh. That was quick. Do I get another one?      Sorry, mate, that was it...    (Basil Fawlty)

 

Norna

  • Inlägg: 242
    • Blekinge
SV: Hur kan lamningen bli så sen??
« Svar #6 skrivet: 07 maj-09 kl 08:32 »
Dom fyllde ett år i slutet av april, så visst, det är ju inte så länge sedan. Jag väntar och hoppas.  ;)
I varje människa finns en drottning - tala till henne och hon stiger fram.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

411 gäster, 4 användare
torbjorn, Sampa, Galaxie, Tångräkan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser