Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Lammnärings hållbarhet i frysen?  (läst 1209 gånger)

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
Lammnärings hållbarhet i frysen?
« skrivet: 29 apr-09 kl 11:41 »
Hej ni kunniga!

Förrförra året fick vi ett flasklamm, och köpte en säck lammnäring. Tackan stångade i ett obevakat ögonblick lammet så illa att vi fick avliva det i alla fall och jag lade säcken i frysen, inplastad, för eventuella senare behov.
Förra året fick vi inga flasklamm, (men inte kom jag mig för att rensa ut säcken heller).  Nu ser det ut som om det kanske blir ett del-flasklamm igen. Tror ni näringen är kvar i säcken, eller har det blivit ett pulver utan näringsvärde tror ni? Frysen har hållts på -18 grader.


Ulla Krull

  • Inlägg: 325
SV: Lammnärings hållbarhet i frysen?
« Svar #1 skrivet: 29 apr-09 kl 22:06 »
Jag hade använt upp det  :)
Om det ser ut som att ni ändå kommer behöva köpa extra för att det gamla inte kommer räcka så kan ni ju göra det nu och blanda lite så det blir bättre krut i det. Alternativt börja med att ge det nya pulvret nu när de är små och fasa in det gamla när de är lite äldre (ca 3 veckor) och börjar äta kraftfoder och grovfoder.

 

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: Lammnärings hållbarhet i frysen?
« Svar #2 skrivet: 30 apr-09 kl 19:39 »
Tack för svar! Jag behövde aldrig plocka upp säcken faktiskt.

Som tur är verkar det som om min nattinsats natten till igår med att mjölka ur råmjölk och ge ungen som inte verkade kunna suga (hade ingen sugreflex när jag stack in fingret i munnen heller) gav resultat! Redan igår fm skuttade han glatt och idag stod förstagångsmamman nöjd och idisslade nosandes en propellersvans på varje sida som den erfarnaste i världen!  :D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

512 gäster, 1 användare
Biggee

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser