Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Klackbroderi  (läst 1622 gånger)

semlan

  • Inlägg: 195
    • Södermanland
Klackbroderi
« skrivet: 23 nov-08 kl 12:34 »
Är det någon som vet vad det är och hur man gör? Har sett det i annonser för slöjdcaféer, och förstått så mycket som att det har med textilt återbruk att göra.
Jag har skrutthus, skräphög och skrotopel. (Loranga, Mazarin och Dartangang)

Storlyckans Anna

  • Inlägg: 4492
  • Tankspridd flicktant
    • Östergötland
SV: Klackbroderi
« Svar #1 skrivet: 23 nov-08 kl 17:10 »
Klackarna är som "tungformade" bitar av tyg som man syr på ett bakgrundstyg. Resultatet blir fjäderdräktsliknande, alltså klackarna överlappar de i raden under. Eftersom det inte behövs mycket tyg för att göra en klack kan man använda rester från andra projekt.

Har inte provat på tekniken men läste om den i Hemslöjden, förra året tror jag. Om ditt bibliotek har den så gå dit och bläddra - genom den artikeln får du i alla fall en uppfattning om vad tekniken innebär och om du blir sugen på att testa.
Jag är inte tjock - jag har humlemidja.

semlan

  • Inlägg: 195
    • Södermanland
SV: Klackbroderi
« Svar #2 skrivet: 23 nov-08 kl 17:33 »
Aha, det låter lite skumt, måste nog ses. Men vilket bra tips att det finns med i en artikel, här på alternativ får man alltid svar snabbt och kunnigt!
Lånade förrförra numret av hemslöjden nyligen, den är alltid kul att läsa. En sak jag gjort efter inspiration därifrån är en japansk teknik där man syr vanliga upp och ner-stygn i ett lite oregelbundet rutmönster, med tjockt bomullsgarn.
Har bara gjort en liten väska så ännu men har en större på gång snart, har i alla fall köpt tyg...
Jag har skrutthus, skräphög och skrotopel. (Loranga, Mazarin och Dartangang)

Storlyckans Anna

  • Inlägg: 4492
  • Tankspridd flicktant
    • Östergötland
SV: Klackbroderi
« Svar #3 skrivet: 23 nov-08 kl 17:42 »
Det var väldigt fint med klackbroderi - men det är det där med nya tekniker: jag vet ju att jag gärna snöar in och sover, äter, andas något när jagväl kommit igång :) :-[.

Som sagt, kolla Hemslöjden - vill minnas att det var små mattor man hade sytt, men tekniken skulle vara fin till kuddfodral, mattor eller t o m ett draperi eller täcke.
Jag är inte tjock - jag har humlemidja.

semlan

  • Inlägg: 195
    • Södermanland
SV: Klackbroderi
« Svar #4 skrivet: 23 nov-08 kl 23:32 »
Ja så är det!
Problemet är att man måste jobba också... När jag fått en bok om virkade handledsvärmare missade jag tåget flera morgnar i rad  ::) Och just nu väntar jag ivrigt på en krokningsnål jag får hämta i morgon, så sen blir det väl så där igen.
Kuddfodral lät mer användbart än små mattor, ska kolla om det där numret av tidningen finns inne.
Jag har skrutthus, skräphög och skrotopel. (Loranga, Mazarin och Dartangang)

Soshila

  • Inlägg: 2468
    • Småland
    • Alchemilla Trädgårdshäxa
SV: Klackbroderi
« Svar #5 skrivet: 24 nov-08 kl 08:58 »
Kan undra om den här tekniken kallas något mer? Eller vad det heter på engelska. Försökte googla, men de enda träffarna var på denna tråd och ett program för kulturverksamhet i Katrineholm. Det känns bekant, så som du beskriver det StorlyckansAnna, som om jag sett bilder på det någon gång...

marilla

  • Inlägg: 1
SV: Klackbroderi
« Svar #6 skrivet: 24 nov-08 kl 11:40 »
Hej! Vill bara tala om att min åländska mormor hade mattor av klacklappar.De låg i farstun innanför dörren och innanför köksdörren. Lapparna klipptes av avlagda kläder och kantades med langettstygn. De syddes fast på säckväv. Hon hade halvrunda mattor. Första lagret syddes på på den halvrunda kanten med lapparna lagda kant i kant. Nästa varv lades lapparna så att en hel lapp täckte skarven mellan två lappar i det föregånde varvet. Lapparna var nog ca 5 cm breda och 6-7 cm långa (kan minnas fel). Lycka till. Marilla :)

semlan

  • Inlägg: 195
    • Södermanland
SV: Klackbroderi
« Svar #7 skrivet: 24 nov-08 kl 19:45 »
Titta vad jag hittade!
http://www.kurser.se/Brodera_klackmatta_63400.htm
och
http://www.tidningsarkivet.se/hemslojden/2006/5/

Så kan det alltså se ut, och med säckväv som du säger blir det väl mer stabilt. Fast jobbigt att sy langett runt alla innan man syr fast dem.
 
Jag har skrutthus, skräphög och skrotopel. (Loranga, Mazarin och Dartangang)

 

Soshila

  • Inlägg: 2468
    • Småland
    • Alchemilla Trädgårdshäxa
SV: Klackbroderi
« Svar #8 skrivet: 24 nov-08 kl 20:17 »
Se där ja! Ja, det tar nog sin lilla stund...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

418 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser