Spenat

Startat av Claes, 26 Maj-05 kl 18:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Claes

Skall odla spenat.
På baksidan av fröpåsen står det; "För övervintring, så omkring 1 sep."

Vad innebär det egentligen? Kan jag så på hösten och skörda mitt i vintern?

Alba

Citat från: Claes skrivet 26 Maj-05 kl 18:16
Vad innebär det egentligen? Kan jag så på hösten och skörda mitt i vintern?


Nej, du kan så på hösten för tidig skörd på vår/försommar. Spenat är väldigt känslig för varmt väder och mycket sol och går då i blom. Det blir inte mycket kvar att äta då. Så bäst är att så många gånger tidig vår fram till försommaren, och på hösten för extra tidig skörd följande år.
Du kan också prova Nyzeeländsk Spenat-
Tetragonia tetragoniodes, som inte är lika känslig för värme utan går bra att odla i sommarvärmen. Den är dock inte släkt med vår spenat.

/Alba

Trädgårdsmästare, viltrehabiliterare, mångsysslare som bor med sambo, finaste dottern och två sällskapskaniner i ett litet torp vid vägs ände

I@

Jag visste det!  ;)  :-*

Bo

som liknar mangold kan man förkultivera och plantera ut tidigt. Jag odlar den i växthus mellan tomatplantorna och får sen en liten skörd på våren också innan den börjar skjuta upp. Den försöker aldrig blomma första året.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

282 Gäster, 0 användare