Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Insekter som människoföda?  (läst 12088 gånger)

Buggen

  • Gäst
Re:Insekter som människoföda?
« Svar #20 skrivet: 19 feb-07 kl 19:50 »
Finns ju faktiskt att tillgå!  :)

www.hotlix.se

Juniperus

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #21 skrivet: 22 feb-11 kl 20:46 »
Kul! Har länge funderat på att odla insekter för hemmabruk. Ute på vandringar har jag ätit det mesta vattengråsuggor, skalbagslarver, getinglarver, musslor, gräshoppor, myror, och mycket annat. Det mesta smakar gott men då har man ju också varit hungrig och då smakar väl det mesta gott.

Har dock inte klarat av att äta maskar och sniglar men det får väl bli ändring på det i år. Ändå fantastiskt hur mycket mat som finns framför näsan på oss.

MickeMård

  • Inlägg: 1719
  • Allt åt alla.
    • Östergötland
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #22 skrivet: 22 feb-11 kl 21:10 »
Jag kan lätt tänka mig att insekter är gott och att det är nyttigt.

Någon som vet hur det är med mellanvärdar för parasiter. Som att små sniglar är mellanvärdar för trikiner (om jag inte mins fel)

Prata med en man som kunde mycket om överlevnad som menade att det kunde vara parasiter i vissa insekter. Han menade dock att stackmyror va bra mat och att det inte hade parasiter. Bara att göra en myrfälla vid en stack och körda efter ett tag. Steka?

Klart intressant tråd.
Utan landsbygden finns ingen stad. Utan staden finns bara landsbygd.

Juniperus

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #23 skrivet: 22 feb-11 kl 23:01 »
Maskar o sniglar ska man tillaga ordentligt, en anledning till att jag har haft aversioner mot dom. Inte behövs det någon myrfälla. Koka upp vatten i ditt kokkärl och gå till myrstacken, ta en pinne och lägg på stacken en stund när det kryllar av myror på den så doppar du den i det kokande vattnet och efter att ha upprepat processen fyra fem gånger så har du många döda myror i ditt kokkärl. Mums lättfångad mat

Neiklot

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #24 skrivet: 22 feb-11 kl 23:11 »
Jag tycker det vore bättre om fler människor blev insektsföda istället!!

Då hade vi blivit av med en väldans massa problem.

/Neiklot, som bara äter insekter under överlevnadskurser.

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #25 skrivet: 22 feb-11 kl 23:15 »
stackmyror är goda helt naturella... myrsyran ger dem en sur härlig smak nästan som godis..äggen är oxå mums...

syrsor har jag aldrig ätit men de är lättodlade...
Fjäderfän och kaniner

Neiklot

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #26 skrivet: 22 feb-11 kl 23:21 »

Mums vet jag inte, du har skum smak Grimbart!

Tycker nog det är bättre att fiska och jaga och äta den mat man har i ryggan när man är på tur.

..  ;)

/Neiklot

Juniperus

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #27 skrivet: 22 feb-11 kl 23:44 »
man stör omgivningen i större utsträckning då man bedriver jakt och fiske än om man samlar in insekter och växter som föda. Jag försöker alltid påverka den omgivning jag färdas i så lite som möjligt. Att ha med sig mat i ryggsäcken är ju en ide men mat är tungt och tar slut fort, svårt att få med sig mer än en vecka kanske två veckors mat i ryggsäcken.

Insekter är ju faktiskt en riktig bra möjlighet, om tio tjugo år kanske insekter anses som en helt normal proteinkälla. Att vara en sån där bakåtsträvare och tro att man levde för 7000 år sedan då det fanns vilt och fisk till alla som ville ha leder inte någon vart. Vi lever i en tid då vi som människor måste vara öppna för nya möjligheter och resurser för att överleva.

Neiklot

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #28 skrivet: 23 feb-11 kl 09:25 »
Nu vet jag inte, om det var mig du menade som bakåtsträvare?
(Nu vill jag inte verka självgod, men du har ingen aning om vem jag är eller hur jag lever!)

Är man på tur med kanoten eller till fots så påverkar det naturen mer om jag bär med mig industrimat förpackat i plåtburkar eller plast/aluminiumpåsar än att jag fiskar/jagar på vägen..

Folk får gärna äta insekter för min del, jag bryr mig inte.

Och om man i "framtiden" kan hitta en lösning på att äta insekter kommersiellt vore väl det en toppengrej!

Men jag står fast vid att det vore bättre om antalet människor på jorden minskade ganska rejält.

Samt att insekter faktiskt inte är ->gott<-!

/Neiklot

knodden.

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #29 skrivet: 23 feb-11 kl 09:33 »
det där med att jaga längs vägen :o  det går nog fetbort  vilka markägare går med på att vandrare jagar och nedlägger byte på sina marker? likadant med fisket,inte överallt det är fri fiske.

Neiklot

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #30 skrivet: 23 feb-11 kl 10:12 »
I stora delar av fjällen kan du lösa jaktkort och jaga ripa och småvilt (hare) ex.

Ang. fisket så kan man lösa fiskekort för dom flesta vatten i detta land från norr till söder. :)
Alternativet är att fråga markägaren.


/Neiklot, känsligt ämne, det här med att äta insekter..

LasseDalom

  • Inlägg: 1025
    • -
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #31 skrivet: 23 feb-11 kl 15:35 »
Insekter blir säkerligen en viktig proteinkälla för jordens fattiga i framtiden.

Juniperus

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #32 skrivet: 23 feb-11 kl 20:28 »
Nu vet jag inte, om det var mig du menade som bakåtsträvare?

Synd att du uppfattade det som ett personligt pahopp men just i den har fragan ar du en bakatstravare. Insekter det ar framtidens melodi.



Samt att insekter faktiskt inte är ->gott<-!

/Neiklot

Dessutom tycker jag inte sadana subjektiva asikter tillfor speciellt mycket. Men nar vi val ar inne pa det sa ar insekter visst gott. Jag kan tanka mig att din smakupplevelse paverkas av din aversion mot insekter.

Neiklot

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #33 skrivet: 24 feb-11 kl 08:27 »

Jag uppfattade det inte som personligt påhopp, utan det var därför jag frågade! ;)


Håller med, fullt ut, om att insekter kan vara en potentiell källa till föda. Och det är det ju redan nu hos vissa folkslag.

Men jag är av den åsikten att det är bättre att minska antalet människor än att börja "odla insekter för konsumtion" - ur ett globalt perspektiv!!

Sen om du eller någon annan väljer att äta insekter till frukost så är det upp till er.
Själv äter jag havregrynsgröt kokt på eget havre...


Och, jag äter insekter när nöden kräver (peppar peppar aldrig hamnat i den typen av nödsituation) och när jag håller kurser. Inte så mycket för att man behöver, utan för att visa att det går.

"sådana subjektiva åsikter" : Om jag säger att det inte är gott tillför det likamycket som att du säger motsatsen.

Men visst, möts våra vägar någon gång får du gärna bjuda på insekter som du anser goda. Råa eller tillagade, så kanske jag ändrar mig.

Däremot!.. Vill jag inte bli kallad bakåtsträvare för att jag inte äter gräshoppor och allehanda småkryp.

/Neiklot

Travelerhorses

  • Inlägg: 5540
  • Häxa och djurvän.
    • Värmland
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #34 skrivet: 24 feb-11 kl 08:44 »
Problemet jag har med att äta hela djur ( som man gör med insekter) är ju just att det finns innehåll !!
Bajs -ögon mm mm
Jag kan inte ens tänka tanken att käka ett intakt djur oavsett art .
När vi kvinnor får orgasm utsöndras ämnet oxytocin, vilket gör oss mjuka, snälla, gulliga och omtänksamma.Så när ni män klagar på hysteriska, förbannade och frustrerade kvinnor,bör ni komma ihåg att det faktiskt är ni män som inte gör jobbet tillräckligt bra...

titan_doku

  • Inlägg: 4
    • -
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #35 skrivet: 01 jul-11 kl 11:20 »
Hej,
 jag tycker det här var en jätteintressant diskussion!
Är det någon här som föder upp insekter för att äta eller som regelbundet äter dem är jag intresserad av att komma i kontakt med er, skicka gärna ett dm eller maila på titan.dokumentar@gmail.com.

//Sofia

Ingelavw

  • Inlägg: 475
  • hundar,katter,fåglar,en gris
    • Uppland
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #36 skrivet: 01 jul-11 kl 12:46 »
Spännande tråd!!
Själv har jag svårt att tänka mej att käka insekter..... men  vet egentligen inte varför.. jag serverar det ju till mina höns.. vi har ställt komposten nära dom så dom ska ha tillgång till flugor och maskar...
Sniglar,vinbärs sniglar  tänker jag på.. det finns det gott om här hos oss.. hur lagar man till dom? Det borde ju va en super bra protein källa, jag äter ju gärna musslor så varför inte singlar?(för sniglar är slemmiga kryp:-))
Det kanske itne är en insekt,men ändå.
Jag tror jag sett på något program nån gång att man ska krydda dom medans dom lever.. genom att dom får äta typ basilika och vitlök innan man kokar dom?
Funderar lite vidare på det här med insekter om man skulle äta dom, dom fyller ju redan en stor funktion i naturen.. dom bryter ner kadaver och växter osv.. olika gifter bryts ner osv... (läste nyligen att insjö musslor tar reda på en massa gifter.. därför ska man inte äta dom)
Insekter är ju oxå en stor tillgång som föda för små gnagare och fåglar osv osv....
 o:)
Trots mina handikapp,försöker jag ta vara på livet. Djuren gör det enklare.

MickeMård

  • Inlägg: 1719
  • Allt åt alla.
    • Östergötland
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #37 skrivet: 01 jul-11 kl 18:00 »
det är en liten procedur att äta sniglar. Det var en artikel om det i åter för två nummer sen.

Man måste rena dem med morötter eller nått tror jag och sen svälta dem på slutet.

Sen smakar det nog som mussla.

Ska själv prova det när jag blir bofast.
Utan landsbygden finns ingen stad. Utan staden finns bara landsbygd.

 

Juniperus

  • Gäst
SV: Insekter som människoföda?
« Svar #38 skrivet: 05 sep-11 kl 11:59 »
mmm musslor, godaste vildmarksmat jag nånsin ätit. Kokade blåmusslor på västkusten vilken god smak iaf i jämförelse med rötter o träig gädda.

En fiskare som jag träffade efteråt sa dock att jag inte kan plocka dom hur som helst, man måste ta reda på vattenkvaliteten om det är något utsläpp i närheten så kan man äta sig till döds, då musslorna accumulerar giftet.

Vinbergsnäckor ska jag prova nån gång då man inte är i norrland på sommaren. Har läst att man ska låta dom banta o sedan ska dom kokas länge. Det där med morot är nog för att förhöja smaken.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

453 gäster, 1 användare
Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Längtar alltid till nästa nummer. De kommer aldrig tillräckligt ofta!
/Annelie R

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser