Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  könsmogen ?  (läst 1680 gånger)

jonas 77

  • Inlägg: 9
könsmogen ?
« skrivet: 17 aug-08 kl 14:47 »
Jag undrar hur gammla gäss skal vara för att bli könsmogna. Är det någon som vet hur man könsbestämmer gäss.

 

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: könsmogen ?
« Svar #1 skrivet: 18 aug-08 kl 09:30 »
Gäss som är födda i våras blir könsmogna i vår. När de är runt 7-8 månader kan man börja könsbestämma dem. Man vänder då upp och ner på dem och klämmer försiktigt på kloaken. Kommer det ut en spiral är det en hane och är det bara mjukt och tomt en hona. En outvecklad unghane ser ut som en hona så det är viktigt att kolla när de börjat bli könsmogna.

Man kan även se lite på betende, en hane sträcker oftast upp huvudet om han ser nåt som kan verka skrämmande. Men det är osäkrare än att kolla kloaken tycker jag.

Jag ser även skillnad på minas huvud men vet inte hur jag ska förklara det. Men honorna kan vara lite nättare än hanarna på nåt vis.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

396 gäster, 1 användare
alternaiv

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning där det mesta tas upp! Klart prisvärd läsning.
/Theo

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser