Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??  (läst 2117 gånger)

soulflow

  • Inlägg: 101
    • lilla tärnö
eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« skrivet: 25 jun-08 kl 15:25 »
hei hei *

nyfiken på om några av er fixar och trixar ekologiskt ? vad jag menar är att jag söker inspiration om ekolösningar. solpaneler, vindkraft, vatten, megaisoleringar. halmhus etc.

vill bygga ett hus som står för sig själv på alla plan. värme, vatten, el. funderar på timmer eller halm. det är viktigt att detta hus klarar sig helt på egen hand. vill gärna ha vedeldat, vattenburen värme, men som ej kräver pumpar och dylikt.

hur gör ni ?

inser att detta är en grymt bred fråga men jag postar och ser vad som sker :)

jenz
CITY LIFE IS A SHITTY LIFE

Christianko

  • Inlägg: 16
SV: eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« Svar #1 skrivet: 04 jul-08 kl 08:47 »
Hei.
Kan svare på en av frågene ,tror du skal få problem med å drive golvvarme uten hjelp av en pumpe.
Selvsirkulasjon krever grove/store rördimmensjoner og krever at rörene stiger.
Men du kan kanskje få en pumpe til å bli drevet av f.eks solceller.
Har värt borte i hus som kun krever oppvarming på ca 200w pr rom.

Beste Hilsen

Christian Korrell

Lillan

  • Inlägg: 44
  • Allt är möjligt!
    • Uppland
    • Kaoskvinnan
SV: eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« Svar #2 skrivet: 12 jul-08 kl 16:56 »
Visst går det att bygga ett vattenburet värmesystem med självcirkulation. Som Christianko skriver så behövs grova rör och kunskap om hur dessa ska dras för att cirkulationen ska fungera, kopplas tex. till en fin gammaldags kökspanna.  :) Denna kan man även koppla en elpatron till ifall man inte är hemma och eldar.

Angående vatten så finns det ju hus där vattnet har självtryck, alltså brunnens vattennivå är högre nivån på kranen inne.
Har du tillgång till friskt rinnande vatten så finns det något som kallas för "vädur" en pump som drivs av det naturliga vattenflödet, har ingen egen erfarenhet av en sådan utan har bara hört talas om...

Mvh
Lillan


Förändra världen genom att förändra dina tankar. www.kaoskvinnan.se

Överingenjör Johansson

  • Inlägg: 107
  • Ikonoklast.
SV: eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« Svar #3 skrivet: 12 jul-08 kl 17:40 »
En vädurspump är ett alldeles utmärkt alternativ om man kan skapa lite fallhöjd.

Ska man pumpa dricksvatten så är det en god idé att ha en pump som har sekundärmatning som kan pumpa dricksvatten utan att det har någon kontakt med vattnet som driver pumpen. Den enda pump jag sett av den sorten har tillverkats av en "klurig gubbe" vid namn L-O Lundgren, men för tillfället ligger produktionen av den pumpen nere. Det är inte omöjligt att det går att köpa en, kolla med honom! Hemsidan är omgjord, pumpen ligger på "fällor"-sidan.

http://www.lotin.se/

Den mer avancerade vädurspump jag skriver om, som de sålt tidigare (vet inte om de har några att sälja), var producerad lokalt. Priset låg runt 8.000 kr inkl. moms. Inte så farligt med tanke på att den går av sig själv, så att säga. Jag letar bara efter ett torp med fallande vatten i närheten så att jag också kan installera en... ;)
MVH
Överingenjör Johansson

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« Svar #4 skrivet: 12 jul-08 kl 17:47 »
Jag är frälst på massugn, ingen pump bara vedeldning. Jag har inte detta, utan befintlig vattenburen värme är för handen, men skulle jag installera nytt, skulle det om möjligt bli en massugn.

Kommer att bygga ett uthus, och då hoppas jag att jag lyckas att förfärdiga en bak, och massugn.

Kommer tom att börja med ugnen, och bygga huset senare.

Nästan allt blir lera.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

 

Överingenjör Johansson

  • Inlägg: 107
  • Ikonoklast.
SV: eko bygga ??? vilka lösningar har ni ??
« Svar #5 skrivet: 12 jul-08 kl 19:26 »
Läste visst slarvigt... :-X :-[
MVH
Överingenjör Johansson


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

690 gäster, 3 användare
torbjorn, Ollefund, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser