Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Grävling jäveln tog min anka.  (läst 1736 gånger)

Paulina

  • Inlägg: 152
Grävling jäveln tog min anka.
« skrivet: 12 jun-07 kl 12:51 »
Min ena myskhona hade lagt sig på ägg under några granstockar i nerkanten av trädgården. Hon hade gjort ett jätte fint bo med dun till och med hämtat folie från grillen och lagt runt äggen. Men igår upptäckte jag att hon och äggen var borta!  :'( Vi hittade  fjädrar efter henne nere på åkern och spår efter grävling. Min goa tama Amanda som kom springandes så fort jag kom hem på gårdsplanen och ville bli klappad. Ja, grävlingen skall hålla sig undan annars....... >:(

8zw

  • Inlägg: 433
    • Södermanland
Re:Grävling jäveln tog min anka.
« Svar #1 skrivet: 12 jun-07 kl 14:01 »
Har också haft problem med grävlingar som tog alla mina ankor för några år sedan men så går det när ankorna inte går in i buren på natten.
Påfågelduvor.

BitterKing

  • Inlägg: 19
    • [DIST]
Re:Grävling jäveln tog min anka.
« Svar #2 skrivet: 12 jun-07 kl 22:14 »
Nedrans grävling.
Själv har jag haft räven på besök, den har tagit tre stackars ankor nu,, och härom morgonen när jag skulle till jobbet, så stod den vid dammen och dregglade åt de små mumsbitarna som simmade runt .
Månskens bonde som snöat in på fåglar. Man vill ju bara ha fler och fler.
Bor med Dolvis på en gård med Katter, får, höns, vaktlar, ankor och påfåglar,,,, och så de där jävla fästingarna förstås.

BitterKing

  • Inlägg: 19
    • [DIST]
Re:Grävling jäveln tog min anka.
« Svar #3 skrivet: 13 jun-07 kl 19:10 »
Hur jävla skoj är det,,,, kom hem från jobbet nyss och möter sambon som berättar att grävligen käkat upp 5 kycklingar 10 minuter tidigare.
Hade jag varit där hade jag strypt den med mina bara händer.
Månskens bonde som snöat in på fåglar. Man vill ju bara ha fler och fler.
Bor med Dolvis på en gård med Katter, får, höns, vaktlar, ankor och påfåglar,,,, och så de där jävla fästingarna förstås.

 

VISTERUDS BELGISKA

  • Inlägg: 14
    • VISTERUDS BELGISKA JÄTTAR
SV: Grävling jäveln tog min anka.
« Svar #4 skrivet: 29 mar-08 kl 16:59 »
Jag har problem från ovan istället. En rovfågel tog vår kära Donuts, det var dun och fjädrar i hela trädgården. Det tog veckor innan höns och anka tordes gå ut igen. Så en dag hittar jag massor av fjädrar igen, -Näää tänker jag och letar efter tuppen som fjädrarna borde tillhöra, honom hittar jag inne i hönshuset. Personlige Persson (tuppen) måste ha slagits med rovfågeln när den attackerade och turligt nog vunnit. Efter det har jag inte sett till någon rovfågel, så man kan hoppas att det bara finns en och som inte vågar sig hit mer.
Vet att vi har räv i skogen, men eftersom vi har hundar så vågar den sig förhoppningsvis inte så nära.

Marie
Var glad


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

472 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser