Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Spartips!  (läst 23876 gånger)

bondelinda

  • Inlägg: 1741
  • Stöd globalt - handla lokalt
    • Västergötland
    • Svingsåsen
SV: Spartips!
« Svar #40 skrivet: 26 mar-08 kl 14:21 »
Kanske välanvänt men ändå. Använd tygdisktrasor och tvätta. Vill man göra det extra billigt virkar/stickar man själv. Har alltid använt tygtvättlappar till blöjbyten också istället för dyra våtservetter. Och tygbindor är en bra sparåtgärd (om man är tjej)
Litet småskaligt jordbruk med brukshästar. Gårdsbutik öppen ons 15-18 lör 10-15. Kaninkött, honung, bär, ägg, potatis, mensskydd, ekologiska garner samt miljövänliga och naturliga hud- och hårvårdsprodukter från Eilas och tvättnötter från tvåleriet. www.svingsasen.se

 

Don Purush

  • Inlägg: 5539
  • Här gör vi saker i synnerhet och inte i allmänhet.
    • Blekinge
SV: Spartips!
« Svar #41 skrivet: 01 apr-08 kl 18:03 »
varning.

handla inte på billighets affärerna dvs ÖB och liknande. deras mat innehåller ofta höga gifter.
handla lokalt och ekologiskt, om ni inte odlar själva.
Vid sådana bränder kan mycket nyttigt komma i dagern som varit dolt länge under isen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

794 gäster, 2 användare
torbjorn, Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser