Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Frågvisa barn i bigården  (läst 1702 gånger)

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
Frågvisa barn i bigården
« skrivet: 17 aug-07 kl 11:00 »
Hur mycket snappar ett par tonårsflickor från storstaden upp om man vallar runt dem i bigården en eftermiddag med utfordring och ramkontroller? Jag prövade mina egna barn med en oanmäld frågesport på igår kvällen. Frågorna löd, med stigande svårighetsgrad:

1. Vad producerar bina för livsmedel?

2. Vad kallas binas tre olika "kön"?

3. Vad kallas husen där bina bor?

4. Nämn tre olika verktyg som används vid arbete med bin.

5. Nämn två olika biraser.

6. Nämn två sidoprodukter från biodlingen.

7. Hur länge lever ett arbetsbi?

8. Hur länge lever en drottning?

9. Vad får man om man jäser honung?

10. När bina ställer sig och fläkter vid flusteröppningen avsöndrar de 2 olika ämnen från körtlar i baken. Vad heter dessa och vad har de för funktion?
 

De fick 9,5 rätt. Jag blev mycket imponerad. Enda frågan de missade på var 6:an, där de bara kom ihåg bivaxet och inte propolis.  På frågan om biraser godkände jag: "det var ett kloster i england där man blandade ihop engelska bin med andra för att få fram en ny och bättre ras" även om de inte spikade själva rasnamnet.

Och nu på förmiddagen har vi suttit tillsammans och bläddrat i den mycket pedagogiska och illustrativa Bin till nytta och nöjeav Carl Otto Mattson och Johan Lang.

Och tack i sammanhanget till Janne Mårtensson och Åter för den informationsspäckade genomgången om Året i bigården som nu slutar där det börjar.




 
« Senast ändrad: 17 aug-07 kl 11:05 av Silence »

Susannett

  • Inlägg: 982
  • L.A.B.A.T.Y.D
    • Uppland
Re:Frågvisa barn i bigården
« Svar #1 skrivet: 04 sep-07 kl 19:06 »
nog för att jag är nybörjare men jag kan faktiskt inte svara på alla dina frågor ???
Kan man få facit? eller måste jag krypa till korset och erkänna vad det är jag inte kan
är Återprenumerant såklart.

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
Re:Frågvisa barn i bigården
« Svar #2 skrivet: 04 sep-07 kl 20:12 »
Jag klarade alla utom 10. Vill du berätta?

 

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
Re:Frågvisa barn i bigården
« Svar #3 skrivet: 27 okt-07 kl 11:49 »
På begäran:

1. Honung

2. Arbetsbi, Drönare, Drottning

3. Kupor eller Samhällen

4. Kupkniv, rökpust, biborste, avtäckningsgaffel, ramtång mm

5. Krainer, italienska, nordiska, Buckfast - även om den senaste är en korsning, snarare än en ras

6. Bivax och propolis

7. 1 - 10 månader (sommarbin vs vinterbin, siffrorna varierar något beroende på vem du frågar)

8. 3-5 år

9. Mjöd

10. Doftkörtel och gaddkörtel. Den första signalerar till andra bin vart ingången till kupan ligger, den andra om att en fiende finns i närheten som skall attackeras.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

546 gäster, 1 användare
Torkel

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser