Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Saftning - Honungsmelon & Persika  (läst 1331 gånger)

linnea__

  • Inlägg: 1
Saftning - Honungsmelon & Persika
« skrivet: 21 nov-09 kl 20:40 »
Hej!

Detta är kanske inte frukter som har någonting med självhushållning att göra. De är ju lite svåra att odla i vårt avlånga land. :D Men jag vet ändå att det finns en del kunniga med mycket vetskap här inne, så jag hoppas kunna få ett svar på frågan i alla fall.

Jag har en bekant som är otroligt förtjust i Fun Light "Honeymelon Peach". Det var en "Summer Edition" som utgår ur sortimentet nu, så dels kommer min vän inte kunna köpa det mer, dels skulle jag självklart vilja glädja denne med ett något naturligare alternativ.

Så, jag skulle alltså vilja göra saft av honungsmelon och persika. Nu kan jag ingenting om saftning alls, proportionerna mellan honungsmelonen och persikan är ju något jag får testa mig fram till smak och behag, men när det kommer till fastheten i fruktköttet och sådant, lämnar de proportionerna mig som ett enda stort frågetecken.

Tips, idéer och förslag mottages därför tacksamt!

Tacksam för svar!

Linnea


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

764 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser