Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  försäkring av bisamhällen  (läst 1573 gånger)

Mjölnare

  • Inlägg: 95
  • -Dat legem natura tibi, non accipit ipsa.-
    • Jämtland
försäkring av bisamhällen
« skrivet: 27 sep-07 kl 07:00 »
hej,
jag tänker på att försäkra våra bisamhällen, inte minst för att vi bor i ett björntätt område. försäkringen gäller även vid "skadegörelse av vilda djur". för sex samhällen tar länsförsäkringen jämtland blyga 115kr.
är det något mer man ska tänka på?

« Senast ändrad: 27 sep-07 kl 07:15 av Mjölnare »

 

Mattes

  • Inlägg: 5
    • Jämtland
Re:försäkring av bisamhällen
« Svar #1 skrivet: 27 sep-07 kl 20:44 »
Bra tipps.
Det ska nog även jag. Det var ju inte så dyrt.



hej,
jag tänker på att försäkra våra bisamhällen, inte minst för att vi bor i ett björntätt område. försäkringen gäller även vid "skadegörelse av vilda djur". för sex samhällen tar länsförsäkringen jämtland blyga 115kr.
är det något mer man ska tänka på?


Har en gård med skog, åkerbruk, KRAV-äggsproduktion, och ekologisk lammproduktion. Samt en sambo och en massa hobbydjur!
  MVH / Mats


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

904 gäster, 2 användare
Bokohammare, Hannahyesman

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser