Ruvande SUR hönor

Startat av Konsulinnan, 01 Aug-07 kl 21:15

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Konsulinnan

Vad gör man åt sura hönor som vägrar lämna redet, har inga ägg. Blir bara surare och argare, har en Brahma och en dvärg Kochin som ligger i samma rede. Hållit på ett par månader nu!!!

Mvh Mälarälvan ::) ???
Vi har Brahma höns och dvärgKochin höns, några blanisar. Samt en Springerspanieltik.

HøneLine

Kan du ikke ordne noen egg til de da?  ::)
Bedre med tre uker på noen egg, enn flere mnd. i et tomt rede?
Har av höns; Barnevelder,- Stor och Dvärg, Hedemora, Svarthala Marans, Dvärg Silke, Dverg Kochin och Ancona.

Månskensbonden

Ge dom några ägg anette!   ;) ... ;D

Som sagt tidigare, om ynka 3 veckor är det hela överstökat + att du har fler djur att pyssla om.. Låter det inte underbart? ::) hehe, skämt å sido! Men det är helt klart det enklaste, vissa hönor vill enbart ligga på just "deras" ställe .. Gör allt du kan för att dem inte ska kunna ligga där, vissa ger upp efter bara några dagar! Vissa hittar dock nya ställen..  ;)
Min dröm är att ha en mysig liten gård tillsammans med min fästmö Sara där vi kan ha våran lilla vovve Theo(Jackrussell), hennes katter, mina ankor, höns, får, kaniner och kvigor.

Anna

Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

Anna

Tackar och bockar Helenan!
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

244 Gäster, 0 användare