Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  En grävling till  (läst 980 gånger)

Humleblomster

  • Inlägg: 1684
    • Södermanland
    • Sanduddens djur
En grävling till
« skrivet: 12 aug-07 kl 11:23 »
 ;D

Nu har vi blivit av med två + en rymmare som jag misstänker går lös fortfarande. Tyvärr lär väl aldrig den gå på det där med fälla igen.. Höns och ankor borde dock gå lite säkrare nu.

Här har varit stiltje på grävling ett tag, så igår bestämde jag mig för att försöka få fart på fällan. Hade halvrutten fisk som vi glömt koka åt ankor o höns så jag laddade med den plus hönsfjädrar, det var tydligen effektivt!

Fick igår kväll för mig att smyga ut i mörkret o fickla in under ett körsbärsträd som står i fårhagen, min pappa trodde att de gick där o snaskade. Och mycket riktigt smög en omkring där. Nu kan man ju undra om det var samma som sen satt i fällan, fällan står en bit bort nämligen.

Slutligen en fråga om nån vet detta: de två grävlingar vi fått var båda fjolårsgaltar, från samma kull då. Hur många ungar får såna där djur? Finns det risk för flera brorsor o systrar därute?
Här finns både barn och djur, alla unika på sitt sätt. Innehar genbank för en del av dom.
Citat från min gammelfarmor: "En kan leva hur länge som helst, bara inget kommer åt en"
http://humleblomstret.blogspot.com

 

Paulina

  • Inlägg: 152
Re:En grävling till
« Svar #1 skrivet: 12 aug-07 kl 15:51 »
Gillra med honungsmackor och ägg, det gillar grävlingen. Den kan mycket väl komma tillbaka, dom är inte lika smarta som rävar.... En grävling kan få ca 4-5 ungar, så visst finns risken att det finns fler syson där. Om inte annat har dom ju fått nya ungar i år som vid det här laget är ganska stora.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

635 gäster, 2 användare
Anders Flix, Robert Magnusson

* Forum

* Om tidningen Åter



- En tidning med djupa rötter.
/Margit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser