Dräktig???

Startat av Doris och Börje, 24 Jul-07 kl 10:31

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Doris och Börje

Hur lång tid efter förlossninen blir geten brunstig igen?
Doris börjar bli lite rund tycker jag, killingarna är snart 4 månader. Börje kastrerades i slutet av juni, så det måste ha skett innan dess i så fall. Eller så har hon ätit lite väl gott....  :-[
Bor på min lilla gård med min stora familj!

Sajjbertjorven

Mycket möjligt att hon är dräktig igen. En av mina dvärgisar (som visserligen flyttat till Minus) fick killingar i helgen och förra gången hon fick var i slutet av januari.
20 Dvärggetter och några Dvärgvädurar.

Gruff

Vad är Doris för ras?

Doris och Börje

Doris är afrikansk dvärgget. Skulle i och för sig vara kul med killingar men det var ju liksom inte därför vi lät kastrera Börje och sonen.... :-\
Blir det småttingar så är de välkomna ändå! ;D
Bor på min lilla gård med min stora familj!

Balbina

Afrikanerna är inte årstidsbundna i sin brunst utan kan bli dräktiga när som helst under året. De brunstar om ganska snart efter de har killat och kan bli dräktiga på första brunsten.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

483 Gäster, 3 användare (1 Dolda)
Livvey Hult, KjellX