Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Get som suger sig själv  (läst 3031 gånger)

ElizaEkosof

  • Inlägg: 3
    • Dalarna
Get som suger sig själv
« skrivet: 12 jul-23 kl 20:30 »
Hej! Jag har en get som suger sig själv. Hon går fritt på fäbodbete och har tillgång till bästa möjliga foder. Dessutom har hon mineralbalja och saltsten. Det känns inte som ett naturligt beteende. Har fått tips om tjärspray och bitterspray, men jag har ingen aning om huruvida det påverkar mjölken negativt. Vanligen tar vi vara på mjölken och gör ost. Tacksam för tips! : )

 

Tiomilaskogen

  • Inlägg: 418
    • Dalarna
SV: Get som suger sig själv
« Svar #1 skrivet: 13 jul-23 kl 08:50 »
Till kor som diar sig själva (och andra)  används en slags nosring av plast med vassa taggar på. Vet inte om det finns liknande för mindre djur.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

565 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser