Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Rester från bekärning  (läst 2008 gånger)

mxruben

  • Inlägg: 52
  • Ta en liten semester.... varje dag!
    • Västergötland
    • frugran.se
Rester från bekärning
« skrivet: 25 mar-18 kl 09:52 »

Efter bekärning av en lind har jag fått många små kvistar och även större grenar över. Har ni några tips på vad man kan göra av det? Det känns tråkigt att elda det när man kan skapa något fint i stället. ???

Berberis

  • Inlägg: 1855
    • Närke
SV: Rester från bekärning
« Svar #1 skrivet: 25 mar-18 kl 17:02 »
Kvistar: bild-googla på t ex twig art - massor med lustiga prylar av kvistar.
Grenar: bild-googla på t ex branch furniture - hemmagjorda möbler.
För övrigt är lindträ känt för att vara mjukt och bra att snida, tälja, gröpa ur. Slevar, gafflar, handtag och andra små ting.
Själv gjorde jag en lampfot av grenar (av ett annat träslag). Lampskärmen är köpt. Det var pillrigt, men kul.
« Senast ändrad: 25 mar-18 kl 17:32 av Berberis »

 

mxruben

  • Inlägg: 52
  • Ta en liten semester.... varje dag!
    • Västergötland
    • frugran.se
SV: Rester från bekärning
« Svar #2 skrivet: 31 mar-18 kl 09:13 »

Tusen tack. Så många inspirerande bilder! :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

691 gäster, 2 användare (1 dolda)
beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser