Hur optimerar man sina paprikaplantor?

Startat av Anders Nordvvall, 20 Jun-17 kl 18:01

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Anders Nordvvall

Jag har satt frön från vanliga ekologiska paprikor från Ica, det har hittills kommit upp till trettio knoppar/planta och några har blivit paprikor. Jag har hjälpt till lite med pollinering, men ändå vissnar många blommor bara bort och blir inga paprikor. Vad beror detta på och hur kan jag se till att alla blommorna blir till paprikor?

tropfrog

Trettio blommor per planta!! Wow!! Du skall nog vara glad att inte alla blir frukter. Jag känner på mig att de inte hinner bli färdiga då. Mitt eget rekord är tre stycken. Men så är jag nybörjare som du. Nyfiken på övriga svar dock.

Mvh
Magnus

Torparmor5

Så tidigt gärna i januari/februari. Plantera i minst 10 literskrukor i jord som innehåller kogödsel. Håll temperaturen runt 25 grader. Stödgödsla vid behov med t ex flytande tomatgödsel.

offgrid.se

Jag har ca 8 paprikaplantor i mitt växthus. Har ca 6-10 frukter på varje planta. Ser till att göda dem extra mycket och att det är varmt i växthuset på nätterna.
Har även en växthuslampa på väg så att jag kan förlänga dagarna. Hoppas att det ska få alla frukter att mogna.
Följ mig gärna på http://youtube.offgrid.se


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

327 Gäster, 1 användare
Peter Aspsjö