Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Odla majs  (läst 2672 gånger)

kethets

  • Inlägg: 13
    • Värmland
Odla majs
« skrivet: 30 dec-15 kl 11:48 »
Jag bor i Värmland, zon 3 och skulle vilja odla majs.

Helst skulle jag vilja odla så mycket majs att det täcker vårt års behov men det lär inte hända i år utan i år vill jag satsa på att hitta en bra härdig stort dom passar till det mesta.

Vad för sorter rekommenderar ni att man sår? Gärna en som går att ta eget utsäde på.

Bo

  • Inlägg: 4238
SV: Odla majs
« Svar #1 skrivet: 30 dec-15 kl 18:01 »

kethets

  • Inlägg: 13
    • Värmland
SV: Odla majs
« Svar #2 skrivet: 30 dec-15 kl 20:19 »
Har redan läst där, det verkar vara en bra sort men inte sett någonstans där den säljs i Sverige.

tropfrog

  • Inlägg: 1755
    • Västergötland
SV: Odla majs
« Svar #3 skrivet: 31 dec-15 kl 16:00 »
Prova med att kontakta Patrick som driver hemsidan.

Mvh
Magnus

biodlarn

  • Inlägg: 164
    • Värmland
    • Småbruk på ett berg i Värmland
SV: Odla majs
« Svar #4 skrivet: 16 feb-16 kl 11:04 »
@ kethets
I småbrukar och självhushållarkretsar är det ganska vanligt att ta frö själv. Hittar du något intressant så ta för vana att fråga efter frö. I mitt fall vill jag se en spridning av denna majs. Delade ut ett tjugotal påsar i fjol men vi fick den kallaste sommaren i mannaminne så jag tror de flesta inte lyckades så bra. Vet att någon fick en bra selektion på kallt väder i vilket fall. En mindre skörd. Den härdigaste genetiska kombinationen. Om du vill odla majs så läs mitt inlägg noga och följ instruktionen där. Jag har gjort de flesta misstagen och det går det att göra några stycken när det gäller majsodling.

Gå in på sidan igen och följ instruktionen för hur du får en fröpåse så skickar jag en. Squashfröt hade mycket dålig grobart så jag vill göra ny fröodling av den innan jag delar ut.

I år prövar jag även direktsådd den 15 maj om det ser något så när bra ut med vädret.
Du måste riskera att gå för långt för att upptäcka hur långt du verkligen kan gå. Våga misslyckas!
http://småbruk.se

nea87

  • Inlägg: 28
    • Östergötland
SV: Odla majs
« Svar #5 skrivet: 16 feb-16 kl 14:25 »
jag har fått tips om Painted Mountain från Runåbergs fröer, men har inte provat den själv. ska göra detta i år
"Stan var för stor för mig, bryggan o ladugården o hagen här är en lagom stor stad tycker jag" /Citat av Mamma Mu

Hökenäs

  • Inlägg: 174
    • -
SV: Odla majs
« Svar #6 skrivet: 18 feb-16 kl 18:10 »
Jag bor i zon 3 och har odlat painted mountain med bra resultat. Det är egentligen en mjölmajs men funkar bra att äta som sockermajs innan de blivit för mogna. Då blir de lätt lite träiga, fasta men då fungerar kornen som är stora jämnfört med sockermajs att ha i exv grytor. Vackra är de också.

 

Lena III

  • Inlägg: 2752
  • Frihet är något att vara väldigt rädd om.
    • Södermanland
SV: Odla majs
« Svar #7 skrivet: 19 feb-16 kl 10:33 »
Jag odlade denna förra året, med bra framgång, trots den usla försommaren. http://www.lindbloms.se/gronsaksfro/majs/supersot-16/sockermajs-damaun-ks-sr-01-ekologiskt-fro.html . Zon 3, men mycket bra mikroklimat.
Bekväma ja-sägare är inte lojala medarbetare när det börjar blåsa hårt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

528 gäster, 5 användare
torbjorn, mrnic, fri, fall, Anders Flix

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen!
/Gabriella S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser