Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Får får finnar?  (läst 2377 gånger)

Linus.C

  • Inlägg: 117
    • Bohuslän
Får får finnar?
« skrivet: 30 mar-17 kl 20:19 »
Hittat finnar på nosen på några lamm, tror jag. Ser precis ut som en vanlig finne med en vit prick i mitten. Ska rådgöra med veterinär imorgon men är det någon som känner igen det, eller vet vad det är? Min gissning är finnar, ser inte ut som orf.

Mvh Linus

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Får får finnar?
« Svar #1 skrivet: 31 mar-17 kl 04:34 »
De kan nog få follikulit, men knappast akne

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Får får finnar?
« Svar #2 skrivet: 31 mar-17 kl 09:42 »
Låter lite bekant, särskilt om det är flaskmatat.  Men det finns även ett smittämne som ger blemmor på nosen.  Den vita pricken skulle ju kunna vara var.  Foto?
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Får får finnar?
« Svar #3 skrivet: 31 mar-17 kl 09:50 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

826 gäster, 1 användare
kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser