Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Att mangla  (läst 1421 gånger)

Smila

  • Inlägg: 3
    • Finland
Att mangla
« skrivet: 22 feb-15 kl 20:47 »
Tycker att manglade lakan är ett måste, så även påslakan och handdukar :)
Men ett problem jag stött på speciellt med nytillverkade bomullshanddukar och nu senast idag med ett par tvättade gardiner i bomull är att de veckar sig i kanterna eller snarare vågar sig. Varför gör de det och kan jag motverka det på något vis?
Det bekommer mig inte så mycket med kökshanddukarna men jag rev mitt hår då gardinerna ville jäklas! Det är som om tyget är längre i kanterna och att det dragit ihop sig i resten av tyget...tyget ska gå att tvättas, det står 40 grader på tvättrådet.
Gardinerna faller inte alls snyggt och jag har försökt styrka dem utan förbättring.
What to do?

 

LimJans

  • Inlägg: 9158
    • Dalarna
SV: Att mangla
« Svar #1 skrivet: 25 mar-15 kl 07:59 »
Hm...

Funderar på om det är så, att nytillverkade grejer helt enkelt är ojämt vävda när de tillverkas? Och att det märks när man du försöker mangla dem?

Frågan är bara vad man gör åt det  :-\


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

648 gäster, 1 användare
kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser