tvåtaktsolja

Startat av Hængur, 14 Sep-14 kl 17:36

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Hængur

Jag undrar om det kan vara olämpligt att hälla 5 liter färdigblandat tvåtaktsbränsle i bilens tank?

nordtravare

gjort det många gånger vid bensin brist.

Hængur

Så bra,då vågar jag. Tack för svaret!

torbjorn

Det är inga problem att hälla i en skvätt tvåtaktsbränsle någon enstaka gång i en modern bil, men om man ständigt använder oljeblandat bränsle eller häller i extremt stora mängder tvåtaktsolja finns det risk att katalysatorn och/eller lambdasonden inte mår så bra. Man kan t ex råka ut för lysande motorelektronikvarningslampa och felkoder typ "nedsatt katalysatoreffektivitet". Men en katalysator som har råkat ut för sådant brukar kunna friskna till av sig själv efter något års körning på rent bränsle av rätt sort.

Hængur

Anade att det inte är helt lyckat. Tänkte bara få användning för en överbliven skvätt men ska kanske låta bli ändå.

JohnA

Allt TT-bränsle behöver ju inte hällas i på en gång. Trodde själv att TT-olja skulle vara definitiv död för en katalysator men Torbjörn litar jag på. Sprid ut TT-dunken över flera tankningar så blir det ytterligare marginaler och "ryksoppan" blir väl tillvaratagen.
Skitless på översittare med attityden "köp en xxx istället så funkar det bättre". -Inte mitt fel att jag har gott om egna idéer medan de måste låna andras. Kör min 40 år gamla Saab V4 på drygt fyra deciliter milen till vardags. http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log.php?vehicleid=847

torbjorn

När jag hade problem med kärvande spridare på en bil (följd av den där skandalen med felblandad E85 sommaren 2010) så blandade jag flera gånger i 1-2 % tvåtaktsolja i bränslet för att få bort kärvningen, innan jag tröttnade och bytte spridare. Så jag tror inte några enstaka liter en enda gång spelar någon roll alls.

Tänk på att om man blandar 1 % olja i bränslet till en bil så ger det inte mer oljedimma i avgaserna som om motorn skulle dra en liter olja på 100 mil.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 111 Gäster, 1 användare (1 Dolda)